Ma már gyorsan, könnyedén, online is lehet utasbiztosítást kötni az otthonunk kényelméből. Ugyanezt a várandós kismamák is megtehetik, senki sem ellenőrzi, hogy hányadik hétben jár a terhességük. Ugyanakkor a terhességi hét alapján számos biztosítási korlátozás vonatkozik az állapotos hölgyekre vonatkozóan. Az alábbiakban összegyűjtöttük, milyen utasbiztosítás köthető kismamákra, és hogy milyen feltételeket, kivételeket fogalmaznak meg a biztosítók azok számára, akik épp várandósak.
Egyre gyakoribb trend a még gyermektelen párok "babymoon"-a, azaz a "honeymoon"-hoz, a nászúthoz hasonló páros utazás, de már babával a pocakban, még egyszer utoljára "kettesben". Az orvosok a problémamentes terhesség 2. trimeszterére, de leginkább a 18-24. hétre szokták javasolni a kismamáknak, hogy ha utazni szeretnének, akkor erre az időszakra időzítsék. Ezt a kockázatot a biztosítók is vállalják, azaz a terhesség 24. hetéig egész biztos, hogy a kismamák sürgősségi orvosi költségei térítve lesznek. Természetesen a terhesség bármelyik időszakában köthető utasbiztosítás, csupán a biztosítók különböző korlátozásokat alkalmaznak a kismamák biztosítási szolgáltatásai kapcsán. Az alábbiakban összeszedjük, hogy a főbb biztosító társaságok milyen korlátozásokat alkalmaznak a biztosítási feltételeikben.
Az Alfa biztosító a terhesség 27. hetének végéig a terhesgondozással, szülészeti ellátással, terhességgel kapcsolatos ellenőrző vizsgálat, terhességmegszakítással kapcsolatos beavatkozás és vizsgálat költségeit is fedezi, ha a beavatkozásra vagy a vizsgálatra előre nem látható okból került sor és a Biztosított utazásához a szakorvosa korábban írásban hozzájárult. A Világlátó termék Ezüst-Arany-Platina módozataiban a térítési limit 30-100-200 millió forint és ez a fedezet a baleset vagy betegség esetén, a sürgősségi orvosi ellátás, hegyi - és helikopteres mentés, betegszállítás megszervezése és a költségének megtérítésére szól.
Az Allianz biztosító a várandósság 1-26 hetében teljes összeggel téríti a Biztosított kismamát, ha sürgősségi ellátásra szorulna baleset vagy betegség miatt. Továbbá a hazaszállítás költségeit is téríti a szolgáltatási összeg maximumám. Ez az Útitárs módozatától függően, Ezüst-Arany-Platina csomagban, 15-65 millió forint lehet, illetve a teljes összeg (limit nélküli). A terhesség 27-35. hete között ez az összeg 1-3-5 millió forintra csökken, azaz a biztosító látványosan kisebb kockázatot vállal a kismamák 3. trimeszterében való utazáshoz. Ha a várandósság a 36. hétbe lépett a biztosító nem vállalja a Biztosított terhességével kapcsolatos költségek megtérítését, függetlenül attól, hogy a biztosító kockázatviselés esetlegesen a várandósság 36. hete előtt már elindult.
Jó tudni: Az Allianz Téli vagy Extrém Sport termékei sem vállalnak kockázatot a kismamák orvosi kezeléseire!
A Cherrisk kizárást alkalmaz a 25. hetet etöltött terhességgel - annak bármely szakaszával - kapcsolatban bekövetkező káreseményekre. Addig a pontig viszont a terhesgondozással, a szülészeti ellátással, a terhességgel kapcsolatos ellenőrző vizsgálat, a terhesség-megszakítással kapcsolatos orvosi ellátást is fedezi, ha arról az utazást megelőzően a Biztosított nem tudhatott, és az orvosi ellátásra előre nem látható okból került sor. A 25. hétig a Sürgősségi orvosi ellátás 100 millió forint szolgáltatási összegig terjed, a hazaszállítás pedig limit nélküli, azaz a tényleges hazaszállítási költséget fogja fizetni a biztosító baj esetén.
Az EUB a sürgősségi terhességi vagy szülészeti ellátással kapcsolatos orvosi szolgáltatások díjtérítését legfeljebb a terhesség 24. hetének végéig vállalja. Továbbá kizárja a terhesgondozás, terhességi rutinvizsgálatok orvosi költségeit. Orvosi és mentési költségek térítésének összege a terhesség 24. hetéig ugyanaz, mint a nem várandósaknak, tehát csomagtól függően 30-75-200 millió forint is lehet, de a biztosító kiemeli, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártyát alkalmazó országokban kizárólag az érvényes EEK alapján meg nem térülő költségekre szolgáltat. A hazaszállítást, szintén a terhesség 24. hetéig limit nélkül vállalja a biztosító baj esetén, minden csomagjában.
Az EUB Storno, azaz az útlemondási biztosításának feltételeiben pedig az található, hogy terhesség miatt csak akkor érvényes a fedezet, azaz csak akkor térít az EUB útlemondásra, ha a terhesség ismeretlen volt, azaz nőgyógyász szakorvos által igazoltan a kismama még nem haladta meg a 10. terhességi hetet, amikor a biztosítási szerződés és az utazás foglalásai zajlottak. Továbbá a váratlanul bekövetkező terhességi komplikációk miatti útlemondásra akkor térít az EUB Storno biztosítása, ha a terhesség ténye a foglalás időpontjában már ismert volt, valamint a lefoglalt szolgáltatás (szállás, haza szóló repülőjegy) végének időpontja legkésőbb a 29. terhességi héten belül van, de a szakorvos indoklással ellátott írásos véleménye alapján az utazás orvosilag ellenjavallttá válik. Ha a lefoglalt szolgáltatás nem fejeződik be legkésőbb a 29. terhességi héten, akkor a biztosító kockázatviselése terhességi komplikációk miatti lemondásra nem terjed ki.
A MAWDY biztosító kizárást alkalmaz a terhesség első és harmadik trimeszter időszakára, valamint a terhesség előre tervezett vagy tervezhető vizsgálataira, a szülés során nyújtott segítségre vagy azok során fellépő komplikációra, a terhesség önkéntes megszakítására, illetve arra az esetre, amikor a kismama orvosa tanácsa ellenére vállalkozik az utazásra. Ugyanakkor a második trimeszterben ugyanazt a szolgáltatási összeget alkalmazza a várandós hölgyeknek is a külföldi orvosi segítségnyújtás esetében, beleértve a légi és közúton történő mentést, mint mindenki másnak. A szolgáltati összeg, csomagtól függően, 30-80-100-150 millió forint lehet.
Az Union biztosító fedezi a terhesség 28. hetéig a külföldön bekövetkezett spontán vetéléssel és koraszüléssel kapcsolatos orvosi, kórházi költségeket, de a terhesgondozásra, szülészeti ellátásra, a terhességgel kapcsolatos ellenőrző vizsgálat(ok)ra, valamint a terhességmegszakításra kizárja a fedezetét. A sürgősségi ellátásokra a 28. hétig, biztosítási módozatától függően 30-50-150 millió forint lehet.
Az Union Útlemondás védelem kiegészítő biztosítása kizárja a terhesség és annak következtében fellépő komplikációk kapcsán felmerülő károk költségeit, azaz terhességre hivatkozva a fedezet nem érvényes.
Jó tudni: Az Union HóBarát téli termékei nem vállalnak kockázatot a kismamák orvosi kezeléseire!
Az Uniqa biztosító a sürgősségi terhességi vagy szülészeti ellátás fedezetét legfeljebb a terhesség 24. hetének végéig teljes összeggel szolgáltatja, azaz biztosítási módozatától függően ez 25-56-120 millió forint lehet. Amennyiben a Biztosított terhessége a 25. hétbe lépett, akkor ettől az időponttól kezdődően a terhesség további időszakában a Biztosított terhességével összefüggésbe hozható sürgősségi ellátás költségét a biztosító kizárólag Európán belül maximum 1 millió Ft-ig téríti meg.
Természetesen igen, bárki köthet ilyen élethelyzetre is utasbiztosítást, bár hosszabb időre leginkább a bérletes utasbiztosítás kötésére lesz lehetősége az ügyfélnek. A bérletes utasbiztosítások esetén is a fenti korlátozások mérvadóak. A Biztosított terhesgondozását a biztosító nem fogja fedezni, továbbá a sürgősségi egészségügyi szolgáltatásokra, mentésre a korlátozások leginkább a terhesség 24. hetétől veszik kezdetüket, de például a Poggyászbiztosítás , egy Gépjármű asszisztencia vagy a felelősségbiztosítás szolgáltatásai terhességtől függetlenül is érvényben lehetnek.
A fapdos repülőtársaságok utasbiztosításai a megengedőbb kategóriába tartoznak, azaz például a WizzAir utasbiztosítása a 28. hét után is térít, ha orvosi igazolást kap az állapotos hölgy, hogy utazásra alkalmas. Továbbá a biztosítás nemcsak az esetleges komplikációk miatti orvosi ellátást, hanem az útlemondást és az utazás lerövidítését is fedezi. A légitársaságok utasbiztosításairól a Fapados vagy klasszikus utasbiztosítás - milyen utasbiztosítást kössek, ha repülök? blogcikkünkben írtunk bővebben.
Utasbiztosítástól függetlenül fontos tisztában lenni, hogy a repülőtársaságok jellemzően a terhesség 36. hetéig engedik a repülést, ikres terhesség esetén pedig a 32. hétig. Azonban a repülőtársaságok a 28. héttől orvosi igazolást kérnek (sok esetben angol nyelven is) arról, hogy a repülés nem ellenjavalt. Bárhogy is tervezi a várandós kismama az utazását, ha repülővel utazik haza, a repülős útra szóló korlátozásokat nem fogja tudni megkerülni, tehát a harmadik trimesztert célszerű már abban az országban tölteni, ahol szülni szeretne.