Mindenkit feltölt egy csodás utazás vagy nyaralás. Receptre kellene felírni! Különösen a krónikus betegeknek jön jól egy kis kimozdulás, ha az állapotuk megengedi. A régi "békeidőkben" is a tüdőbajjal élőknek az orvos a tengeri vagy a magashegyvidéki levegőt javasolta, és a módosabb családok vonatra ültek, hogy hosszú heteket, hónapokat töltsenek külföldön a gyógyulás érdekében. Manapság az utazás egyszerűbb és nem csak a sós levegőért utaznak a betegek. Lehet egy régóta dédelgetett helyre szeretnének eljutni, vagy csak egy rövidebb levegőváltozásra vágynak, hogy kiszakadjanak a mindennapokból. Az is lehet, hogy külföldön élő rokonaikat szeretnék meglátogatni. Bárhogy is van, az utazás jó, és utasbiztosítást mindenkinek érdemes kötni. Az alábbiakban összeszedtük, hogy a krónikus betegeknek milyen lehetőségeik vannak az utasbiztosítási piacon, illetve mit tehetnek, ha külföldön betegségük hirtelen rosszabbra fordul, vagy otthon felejtették a gyógyszereiket.
Az Egészségügyi Világszervezet WHO megfogalmazása szerint krónikus betegségnek hívjuk a hosszan tartó, lassú progressziójú betegségeket. Világszerte ezek a betegségek a fő okai a felnőttek megbetegedéseinek, korai halálozásának, amelyek döntően befolyásolják az életminőséget is. A krónikus betegségek főbb típusai közé tartoznak:
a szív- és érrendszeri megbetegedések,
a daganatos betegségek,
a krónikus légzőszervi megbetegedések,
a diabétesz,
a mozgásszervi- és
a mentális betegségek.
A biztosítók többsége nem definiálja a krónikus betegségeket, de az EUB és az Uniqa biztosítónál az alábbi betegségek találhatóak:
cukorbetegség,
magas-vérnyomás betegség,
krónikus szívbetegség szívelégtelenség nélkül,
hormonálisan egyensúlyban lévő endokrin betegségek,
dialízist nem igénylő krónikus vesebetegség,
reflux megbetegedés,
vizeletelakadással nem járó prosztata-megbetegedések.
Tulajdonképpen az egészségügyi segítségnyújtás és betegségbiztosítás korlátozásai ellenére, minden másra érvényes az utasbiztosítás a krónikus betegséggel élőknek is. Így a poggyászaik ugyanúgy biztosítva lesznek betegségüktől függetlenül. Az utazással kapcsolatos fedezetek, mint például a repülőjárat késése, törlése is ugyanúgy fog téríteni. A jogsegélyhez vagy a gépjármű asszisztenciához kapcsolódó fedezetek is érvényesek. Továbbá a balesetbiztosítás, útlemondásbiztosítás ugyanúgy érvényes, ha a baleset, az idő előtti hazautazás, vagy maga az útlemondás káreseménye nem függ össze a Biztosított krónikus betegségével. Tehát, ha a beteg állapota megengedi az utazást, rengeteg egyéb rizikótól is védheti az utasbiztosítás a krónikus betegséggel élő Biztosítottat is.
Mivel a krónikus betegséggel élők egészségügyi ellátása magas rizikófaktor közé tartozik, a biztosítók nagyon szigorú feltételeket szabnak a betegség kapcsán szükséges szolgáltatások terén. Vagy teljes mértékben ki is zárják az egészségügyi ellátások szolgáltatásai alól, vagy előírják, hogy csak akkor vállalnak kockázatot, ha a Biztosított igazolja, hogy a biztosítási időt, azaz az utazást megelőző 12 hónapban a betegsége kapcsán nem igényelt se kórházi, se ambuláns ellátást, és a szakorvos engedélyezte az utazást.
Az alábbi biztosítók egészségügyi szolgáltatásai mind előírják, hogy csak akkor térítenek, ha a krónikus beteg Biztosított az utazást megelőző 12 hónapban nem állt kezelés alatt - a kontroll vizsgálat nem számít kezelésnek -, és a szakorvos igazolta, hogy a Biztosított nem igényelt se kórházi, se ambuláns ellátást és nem is lett volna rá szüksége. Ugyanakkor, ha ez a feltétel teljesül, akkor a biztosító biztosítási eseménynek veszi, ha a biztosítási kötvényen megjelölt tartamon belül külföldön a Biztosított krónikus betegsége váratlanul akuttá válik, és emiatt sürgősségi orvosi ellátásban részesül.
Az Alfa Biztosító Világlátó Arany és Platina terméke krónikus betegség esetén, a sürgősségi orvosi ellátás megszervezését és a költségének megtérítését 5, illetve 10 millió forintig vállalja.
Az Allianz Biztosító Útitárs Ezüst, Arany és Platina terméke a Biztosított krónikus betegsége kapcsán külföldön felmerült költségeket 1, 5, illetve 15 millió forintig vállalja.
Az Európai Utasbiztosító társaság Nívó, Top és Extra módozatú termékeiben az egyensúlyban lévő krónikus betegségek váratlan rosszabbodása esetén térít 5, 10, illetve 20 millió forintig. Az EUB feltételei továbbá hangsúlyozza, hogy az EU, illetve az Európai Gazdasági Térség országaiban, csak az Európai Egészségügyi Kártya alapján meg nem térített költségeket vállalja.
A MAWDY biztosító az orvosi segítségnyújtás krónikus betegség akuttá válása esetén 1 - 30 millió forintig is térít a különböző módozataiban.
Az Uniqa biztosító pedig krónikus beteg esetén 8%-os csökkentett szolgáltatási összeget használ a balesetből, betegségből eredő sürgősségi orvosi kezelés, beteg kórházba szállítása, áthelyezésének szolgáltatási összegére. Így a három módozatában ez 1,2 - 5,2 - 9,6 millió forintot jelent, és az Uniqa is hangsúlyozza, hogy csak az Európai Egészségügyi Kártya alapján meg nem térített költségeket vállalja.
TIPP: Az Union biztosító Világjáró utasbiztosítási feltételeiben csak az útlemondás kiegészítő biztosításában szerepel kivételként, hogy ha 12 hónapon belüli kezelést igényelt a Biztosított a betegségével kapcsolatban, akkor a betegségére hivatkozva nem érvényítheti az útlemondás fedezetet. Az egészségügyi szolgáltatás esetén nem szerepel kivételként, ha a Biztosított az utazást megelőző 12 hónapon belül orvosi ellátásra szorult volna krónikus betegsége kapcsán. A kockázatviselés első napját megelőzően a már diagnosztizált, illetve kezelt betegségből eredő állapotrosszabbodás miatt külföldön felmerült orvosi költségek megtérítését 10 vagy, prémium csomagban, 15 millió forintig vállalja a biztosító.
A gyógyszerek külföldre kivitelének szabályairól az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet , azaz az OGYI, ad aktuális információkat.
A krónikus betegséggel élőknek egyszerűbb, ha igazolást kérnek kezelőorvosuktól a rendszeresen szedett gyógyszereikről. Az igazolás 90 napig érvényes, és tartalmaznia kell:
a beteg és az orvosának nevét,
a beteg azonosító okmányának számát,
a szedett gyógyszereinek nevét és adagolását,
a gyógyszerek hatóanyagának tartalmát és nemzetközi nevét.
Az igazolást a beteg mindig tartsa a kézipoggyászában az utazási idő alatt is szükséges gyógyszerei mellett, így az ellenőrző állomásokon biztos át fogják engedni. Az igazolásnak abban is fontos szerepe lehet, ha külföldön orvoshoz kell fordulnia a betegnek. Ráadásul a hatóanyagot tartalmazó gyógyszernek külföldön egész biztos más lesz a neve, és ha az utazó otthon felejtette volna a gyógyszerét, vagy elvesztette volna, akkor könnyebben tudja majd pótolni, ha a hatóanyag neve alapján keresi a patikában.
Igen, lehetséges. Ha az Európai Gazdasági Térségben szorul orvosi ellátásra a krónikus beteg, akkor az Európai Egészségbiztosítási Kártyájával ugyanúgy igénybe veheti adott ország közegészségügyi ellátásait, mint otthon. Így, ha otthon felejtette volna a gyógyszereit vagy elvesztette volna, akkor felirathatja szakorvossal külföldön is a vényköteles gyógyszereket, melyek kiváltása is támogatott áron lesz. Elképzelhető, hogy külföldön a teljes árat kell megfizetni, de itthon a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől vissza lehet igényelni a külföldön kiváltott gyógyszerek költségét.
Konzultáljon kezelőorvosával!
Mivel az utasbiztosítások is igényelhetnek igazolást, illetve a szedett gyógyszerekről és hatóanyagaikról is jó, ha a beteg rendelkezik hivatalos dokumentummal, egyúttal meg is lehet kérdezni a kezelőorvost, hogy milyen feltételek mellett ajánlja az utazást. Előfordulhat, hogy mivel a repülőút nagyobb kockázattal jár a meglévő betegségre, az orvos kompressziós harisnyát fog javasolni, amit célszerű beszerezni, ha eddig nem volt. Esetleg kiegészítő gyógyszert ír fel az orvos, amit az utazás közben javallott bevenni.
Ellenőrizzük, hogy van-e információ átadási kötelezettségünk a célország felé a gyógyszereink kapcsán!
A Külügyminisztériumhonlapján lehet erre rákeresni. Egyes országokban például az EpiPen szállítását előzetesen engedélyeztetni kell, úgyhogy mindenképp tájékozódjunk a helyi sajátosságokról!
Értesítsük a repülőtársaságot, illetve a szállodát is, ha speciális diétánk van, vagy cukorbetegek vagyunk!
Inzulint csak a kézipoggyászban ajánlott szállítani, hiszen a csomagtérben nagyon hideg van, és tönkremegy a gyógyszer. Természetesen fel lehet vinni az utastérbe és be is adható önmagunknak, vagy gyermekünknek az inzulin, de a légitársaságnak elképzelhető, hogy angol nyelvű igazolásra is szüksége lesz a betegségről, ahhoz hogy ezt megengedjék.
Készülj a váratlan helyzetekre!
Járjunk utána, hogy a célországban, illetve a nyaralóhelyhez közel milyen egészségügyi intézmények vannak, hova fordulhatunk SOS helyzetben. Írjuk fel a fontosabb telefonszámokat, legyen nálunk mindig a "betegkarkötőnk", amin a célország nyelvén szerepelnek a fontosabb adataink a krónikus betegségünkre vonatkozóan is.