Köss online utasbiztosítást, ha külföldi munkát végzel!

Tájékozódj és válassz megfelelő fedezettel rendelkező utasbiztosítást!

Alfa biztosító logó
Allianz biztosító logó
EUB biztosító logó
MAWDY biztosító logó
Union biztosító logó
Uniqa biztosító logó

Az utazás időtartama és célja nagyban befolyásolja azt, hogy milyen utasbiztosítást érdemes kötni. Nem minden biztosítónál köthető utasbiztosításhoz külföldi munkavállalásra is érvényes kiegészítő. Az alábbiakban segítünk eligazodni az utasbiztosítások e speciális fajtái között, illetve hogy mennyi idő után, és milyen esetben szükséges bejelentkezni az adott ország társadalombiztosítási rendszerébe.

Mit mond a törvény a külföldi munkavállalással kapcsolatban, ami a biztosítást illeti?

Az egészségügyi törvény értelmében az a TAJ számmal rendelkező magyar állampolgár, aki az EGT valamelyik tagállamában vagy Svájcban, illetve valamilyen nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó államban (amit Magyarország is aláírt értelemszerűen) vállal munkát, és ott lesz biztosított, köteles az egészségbiztosítónak 15 napon belül jelezni a megfelelő nyomtatvány kitöltésével.

Alkalmazottként, vagy vállalkozóként is van lehetőség munkát vállalni külföldön. Az EU-s munkáltatók ideiglenesen is kiküldhetik alkalmazottaikat más uniós országba dolgozni, úgy, hogy közben a hazája társadalombiztosítási rendszerében van biztosítva továbbra is. A kiküldött munkavállalót ugyanazok a jogok illetik meg, mint az adott ország munkavállalóit.

Mi az az Európai Egészségbiztosítási Kártya, mire elég külföldi munkavállalás esetén?

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya ingyenesen kiváltható, amit az egészségbiztosítási pénztár bocsát ki. Lényege, hogy az Európai Unió 27 tagállamában, valamint az Egyesült Királyságban, Izlandon, Lichensteinben, Norvégiában, Svájcban történő ideiglenes tartózkodás, akár munka vagy tanulmányok esetén ugyanolyan feltételek mellett, ugyanolyan áron (egyes országokban ingyenesen) lehet hozzáférni az egészségügyi ellátáshoz, mint az adott ország biztosított állampolgárai. Azonban nem fedezi az ellátás költségeit abban az esetben, ha a cél valamilyen egészségügyi kezelés igénybevétele.

Ha a külföldre kiküldött munkavállaló lakóhelyét is áthelyezi az adott országba, akkor az S1 nyomtatványt kell igényelni az egészségbiztosítótól. Ezzel a nyomtatvánnyal lehet kérvényezni a fogadó ország egszségbiztosítási rendszerébe való regisztrációt. Az egészségbiztosítási kártyát minden esetben az az ország állítja ki, ahol a munkavállaló biztosított! Tehát ha valaki marad a magyar egészségbiztosítási rendszerben, akkor a magyar hatóságok állítják ki a kártyát. Ugyanakkor ez a nyomtatvány szükséges a határ mellett élők és külföldi munkahelyre ingázóknak is, melyet értelemszerűen majd például az osztrák vagy az az ország egészségbiztosítója állít ki, ahol a dolgozó a járulékot fizeti.

Az A1 jelű nyomtatvány abban az esetben szükséges, ha a munkavállaló továbbra is magyarországi lakóhellyel rendelkezik, munkáltatója csak ideiglenesen küldte ki - vagy küldi ki, akár többször -, és itt fizeti a járulékait. Ezzel lehet igazolni a fogadó országban, hogy a munkavállaló biztosított a hazájában. Ez a nyomtatvány 24 hónapig érvényes. 24 hónap után lehet kérvényezni a dokumentum meghosszabbítását.

Ha a munkavállalót nem kiküldik, hanem külföldön vállal konkrétan munkát és ott is él, akkor át kell jelentkezni az adott ország társadalombiztosítási rendszerébe.

Fontos tudni, hogy az európai egészségbiztosítási kártya NEM helyettesíti a széleskörű szolgáltatásokat és kiegészítőket kínáló utasbiztosításokat , mely külföldi munkavállalás esetében fokozottan igaz. Nem tartalmaz felelősségbiztosítást, baj esetén nem fizeti a hazautazás költségeit, vagy nem nyújt fedezetet lopáskárra sem, illetve magánpraxisban igénybevett ellátások finanszírozására sem használható, miközben a legalapabb utasbiztosítások is fedezetet nyújtanak ilyen esetekre. A TB ráadásul csak utólag téríti az ellátás költségeit, ez jelentős anyagi terhet jelenthet, ezért is fontos, hogy meglegyen a megfelelő utasbiztosítás munkavállaláshoz.

Mi a teendő abban az esetben, ha valaki külföldön folytatja felsőfokú tanulmányait - hol lesz biztosított?

Ebben az esetben is ki kell váltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát a fentieket figyelembe véve (a tanulók saját hazájukban maradnak biztosítottak). Az utasbiztosítás megkötését azonban ebben az esetben sem szabad elfelejteni. Az Erasmus-programban résztvevő diákoknak is kifejezetten javasolják az utasbiztosítás megkötését, szakmai gyakorlat esetén felelősségbiztosítással kiegészítve.

Milyen speciális fedezeteket tartalmazhat egy külföldi munkavállalásra, vagy tanulmányokra vonatkozó kiegészítővel megvásárolt utasbiztosítás?

  • 0-24 telefonos asszisztenciát, így baj esetén bármikor elérhető a biztosító.

  • Betegség vagy baleset esetén fedezi a hazaszállítás költségeit.

  • Munkaeszköz és poggyászbiztosítást is tartalmaz, azaz térít a vagyontárgyak sérülése vagy elvesztése esetén.

  • Munkavégzés során elszenvedett balesetekre vonatkozó fedezeteket.

  • Felelősségbiztosítást, jogi segítséget.

Mennyi időre köthető utasbiztosítás?

Az utasbiztosítások különböző hosszúságú kockázatviselési időszakra köthetőek. Van, ahol 90 nap a maximum, és van, ahol 1 év, illetve vannak olyan biztosítók, ahol lehet kérvényezni a hosszabbítást is. Minél hosszabb a kockázatviselési idő, általában annál kedvezőbben alakulnak a napidíjak is. Nem minden biztosítónál köthető külföldi munkavégzésre is érvényes kiegészítő. Baj esetén meg is tagadhatja a szolgáltatást a biztosító, amennyiben kiderül például, hogy a biztosított életvitelszerűen tartózkodik külföldön vagy fizikai munkát végez, hiszen ezekre nem feltétlenül terjed ki a fedezet.

Alkalmazottként, vagy vállalkozóként is van lehetőség munkát vállalni külföldön. Az EU-s munkáltatók ideiglenesen is kiküldhetik alkalmazottaikat más uniós országba dolgozni, úgy, hogy közben a hazája társadalombiztosítási rendszerében van biztosítva továbbra is. A kiküldött munkavállalót ugyanazok a jogok illetik meg, mint az adott ország munkavállalóit.

Milyen biztosítóknál köthetőek külföldi munkavállalásra vonatkozó kiegészítők?

Allianz Utasbiztosítás: Útitárs terméke

Fizikai és szellemi munkákra egyaránt kiterjed, valamint tanulmányokra is. Fizikai munkavégzés esetében 25% pótdíj fizetendő!

Fontos fedezetek:

  • orvosi ellátás,

  • hazaszállítás,

  • poggyászbiztosítás,

  • felelősségbiztosítás.

Milyen hosszú időszakra köthető?

  • 90 napnál hosszabb időre nem köthető, kivéve az Útitárs XL termék, aminél a kockázatviselés időszaka maximálisan 12 hónap.

Axa Assistance Utasbiztosítás AXA Excelent és Komfort termékek

Mind fizikai, mind szellemi munkákra vonatkozik, valós költségek szolgáltatási limithatárig.

Fontos fedezetek:

  • orvosi ellátás,

  • sürgősségi hazaszállítás,

  • balesetbiztosítás,

  • jogi védelem.

Kiegészítők:

  • Szakmai kockázatok fedezete.

  • Kiegészítő egészségügyi biztosítás a munkavégzés idejére.

  • Poggyászbiztosítás és elektronikai eszközök biztosítása.

Milyen hosszú időszakra köthető?

  • Megköthető 1 évre, és egyes utak 30 napig is eltarthatnak.

EUB Utasbiztosításai: Praktikum 30 és Mester (akár az éves bérlet) termékek

Mindkét termék fizikai munkavégzésre (a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépjármű és busz vezetése is az) optimalizált utasbiztosítási termék, de szellemi munkák esetén is alkalmazhatóak.

Fontos fedezetek:

  • betegség és baleset ellátása,

  • poggyászbiztosítás,

  • felelősségbiztosítás.

Kiegészítők:

  • Kockázatos munkavégzési helyzetekre szóló fedezet.

  • Jogi tanácsadás és jogvédelmi biztosítás.

  • Kiegészítő egészségügyi szolgáltatások.

Milyen hosszú időszakra köthető?

  • Akár 1 évre is köthető.

Fontos: Kockázatviselésből kizáró foglalkozások: őrző-védő, rendfenntartó, tűzvédelmi, katasztrófavédelmi tevékenység, katonai jellegű feladatok, nyersanyag kitermeléssel kapcsolatos munkakörök, bármilyen légi járművön történő munkavégzés, artista, erőművész. Illetve amennyiben az adott tevékenységre vonatkozó munkavédelmi szabályok be nem tartásából (pl. védőfelszerelés hiánya) következik be a káresemény, az szintén kizáró oknak minősül.

MAPRE (új nevén MAWDY) Utasbiztosítás: Standard-MG terméke. Szellemi és fizikai munkára, ha az erre vonatkozó kiegészítő biztosítássál kötik.

Fontos fedezetek:

  • orvosi költségek fedezete,

  • balesetbiztosítás,

  • felelősségbiztosítás,

  • poggyászbiztosítás.

Kiegészítők:

  • Fizikai munkavégzésre szóló kiegészítő fedezet

Milyen hosszú időszakra köthető?

  • A biztosítás 90 napra köthető.

Fontos: A Fizikai munkavégzés kiegészítő biztosítás kockázatviselésből kizárt foglalkozások: fegyver-, lőszergyártásban dolgozók, állatidomár, lakó- és nem lakóépület valamint szaképítés 9 méter magasság felett dolgozók, légtornász, bányász, barlangi búvár, bikarodeós, ipari búvár 40 méternél mélyebben végzett tevékenysége, hegyi túravezető 3500 méter feletti munkavégzése, olajfúró tornyon vagy vizi szélerőműveken történő munkavégzés, ejtőernyő-, légballon-, szabadesés-, sikló-, vitorlázó- és sárkányrepülést oktató, valamint általában valamennyi olyan sport vagy rekreációs tevékenység oktatása, amely közismerten veszélyes, vagy magasabb biztosítási kockázatúnak minősíthető. Továbbá a biztosított kizárt, ha a 70. életévét betöltötte, nincs állandó, magyarországi bejelentett lakcíme és az egyéni védőeszközök használatára vonatkozó szabályokat megsérti.

UNIQA Utasbiztosítás: GoPack termék

Fizikai és szellemi munkákra is kiterjeszthető.

Fontos fedezetek:

  • orvosi költségek fedezete,

  • balesetbiztosítás,

  • felelősségbiztosítás,

  • poggyászbiztosítás.

Kiegészítők:

  • Fizikai munkavégzés külföldön

  • Diák tanulmányi út

Milyen hosszú időszakra köthető?

  • Akár 1 évre is köthető és bérlet is vásárolható.

Kizárások: nem lehet a Biztosított 80. életévét betöltött vagy devizakülföldinek minősülő személy, illetve akinek nincs TAJ kártyája!

A fenti példák jól szemléltetik, hogy a külföldön végzett munka esetén, az utasbiztosítás választásakor, érdemes megfontolni, hogy a Biztosított melyik terméket választja, hiszen a munka típusára, és a kint tartózkodás hossza alapján más és más termék lehet az opcionálisabb.

Teendők kár esetén - káresemény bejelentése és kárrendezés

Minden biztosításhoz tartozik egy 0-24 hívható telefonszám. A probléma felvázolásával a diszpécser segít meghatározni a teendőket, szükség esetén felveszi a kapcsolatot a kórházzal, autómentővel - a káreseménytől függően -, tehát sürgős esetekben azonnal kell hívni a biztosító asszisztencia számát! Egyéb nem sürgős esetekben, mint például poggyászkár során, a káresemény bekövetkezése után 48 órán belül azért érdemes a kárrendezést elindítani telefonon vagy online.

Fontos, hogy a biztosított minden, a káreseménnyel összefüggő költségszámlát, jegyzőkönyvet, dokumentumot megőrizzen, mert ezekre mind szükség lesz a kárrendezéshez. Külföldi munkavégzéssel kapcsolatos káresemények esetében szükség lesz a munkavégzés jogszerűségének igazolását szolgáló dokumentumokra is.

Az egészségügyi ellátással kapcsolatos költségeket a biztosító a szolgáltatóval közvetlenül rendezi. Ha a biztosított már rendezte a számlát az adott egészségügyi szolgáltatónál, akkor a számlát be kell nyújtani a biztosítóhoz. A térítés pénzneme minden esetben forint. Ha a Biztosított az adott ország devizájában fizette meg a szolgáltatást, akkor a káresemény napján érvényben lévő MNB árfolyamon lesz az irányadó átváltás.

ai@Szilvi - utasbiztosítási asszisztens
Tipp: Kezdheted az úti céloddal (város, ország, régió) vagy kérdezhetsz a fedezetekről, pl. "mit kínál az útlemondás biztosítás?"