A csőtörés igen kellemetlen, és mindig a legrosszabbkor jön. Az egyik leggyakoribb káreset, így lakásbiztosítási szerződéskötéskor érdemes leellenőrizni, hogy a káresemény az alapbiztosítás része-e. Amennyiben nem, akkor fontos kiegészítő biztosítást kötni rá, hiszen minimális többletköltséggel komoly anyagi tehertől lehet megóvni a családi kasszát csőtörés esetén.
A csőtörés biztosítási esemény legtöbbször a lakásbiztosítások vezetékes vízkár fedezete között található, mely az alapszolgáltatás része. Olykor azonban, az üvegkárhoz hasonlóan, kiegészítő biztosítás köthető rá, illetve a kiegészítővel valamilyen módon bővíthető az alap fedezet a csőtöréshez kapcsolódó káreseményekkel. Ezért nagyon fontos még szerződéskötés előtt megfontolni a lehetőségeket. A CoverMe lakásbiztosítás kalkulátora több biztosító ajánlatát mutatja meg összehasonlítható módon, így sokkal átláthatóbb, hogy milyen havi vagy éves díjért milyen biztosítási szolgáltatások és fedezetek elérhetőek, továbbá hogy mire terjednek ki pontosan ezek a fedezetek, mit tartalmaz a biztosítási szerződés.
A csőtörés helyreállítása nem kevés pénz, ráadásul számolni lehet másodlagos károkkal is, például ha tönkremegy valami a kifolyt víznek köszönhetően, és az elfolyt víz mennyisége is számottevő lehet. A kár még tetemesebb lesz, ha nem észlelik rögtön a problémát. Ilyen eset lehet, ha a nyaralóban vagy a pincében történik a káreset, ahová ritkán megy le az ember, esetleg a vízaknában, amit aztán végképp évente csak egy-két alkalommal ellenőriz bárki.
Fontos: A biztosítók csőtörésnek veszik a víz-, csatorna-, fűtés-, hűtés- és gőzvezetékek, ezek tartozékai, szerelvényei és a vezetékre kapcsolt háztartási gépek törése, repedése, kilyukadása által felmerült károkat. A vezetékek cseréjére pedig legfeljebb 6 méterig vállalnak fedezetet!
Fontos: A biztosítók csak akkor térítik a csőtörés által okozott károkat az ingóságokban, ha a szerződésben az ingóságokra is meg lett határozva egy biztosítási összeg, azaz nem csak az ingatlan van biztosítva, hanem az ingóság is.
Fontos: A biztosítóknál az is általános feltétel, hogy csőtörés, repedés, kilyukadás esetén legfeljebb 6 m vezeték cseréjéig vállalnak fedezetet.
Vizsgáljuk meg, hogy az alábbi biztosítók csőtörés és a hozzá kapcsolódó biztosítási eseményeket milyen fedezetekkel és milyen feltételekkel biztosítják.
Az Alfa Oké lakásbiztosítási alapfedezetei között nincs se csőtörésre, se semmilyen vízkárra fedezet. Ha a Biztosított szeretné csőtörésre is biztosítani az ingatlanját az Alfával, akkor az Oké lakásbiztosításhoz köthető Vízkár kigészítő biztosítást kell még kötnie. Ehhez a kiegészítőhöz a biztosító a szerződés megkötését követő naptól számított napos várakozási időt köt ki, tehát ha szerződéskötés utáni 15 napban következne be a csőtörés, akkor a biztosító nem térít. 15 napon túl azonban nem csak a csőtörés, de a vezetékek dugulása, a nyitva hagyott vízcsap, az akvárium törése és a szakszerűen kialakított aknában történő vízóraelfagyás> után is térít a biztosító.
Az Allianz alap csomagjában, azaz az Otthonom Komfort csomagban nincs csőtöréskárra vonatkozó fedezet. Csőtöréskár fedezet kizárólag Extra és Max csomagban található. Extra csomagban a víz-, csatorna-, fűtési rendszerek csővezetékei vannak biztosítva, Max csomagban a hűtési és gőzvezetékek is. Káresemény kapcsán a megadott ingatlan és ingóság biztosítási összegei a mérvadóak. Elfolyt víz térítésére is csak Extra és Max csomagban van lehetőség biztosítási időszakonként 1 alkalommal 50 - 200 ezer forint szolgáltatási összeg erejéig.
A Signal lakásbiztosítási termékének alapfedezete a csőtörés, viszont szerződéskötés után a szolgáltatáshoz 15 napos várakozási időt köt ki. Elfolyt víz veszteségének biztosítása fedezetet külön kiegészítő biztosításként lehet hozzáadni az alapbiztosításhoz. Mindkét fedezethez a Biztosított szabhatja meg a biztosítási összeget.
Az Union vezetékes vízkár fedezete, ami az alapbiztosítás része, nem csak a csőtörésre szól, de dugulásra, valamint a nyitva hagyott vízcsap miatt kiáramló vízre is, ha az a biztosított vagyontárgyaiban kárt okoz. A biztosító a szerződéshez tartozó ingatlan is ingóság biztosítási összegeit veszi alapul káresemény térítésekor. Optimum és Extra csomagjában pedig a vezetékes vízcsőtörés miatt elfolyt víz költségét is téríti biztosítási évenként 30 - 50 ezer forintig.
Az Uniqua biztosító vezetéskes vízkár fedezetében is szerepel a csőtörés, sőt az akvárium törése miatt keletkező vízkárok is! Ugyanakkor 100 000 forint feletti kár esetén 20% önrészre is kötelezi az UNIQA a Biztosítottat, ha a biztosított ingatlan építés, átépítés alatt áll vagy vályog, fa, könnyűszerkezetes az építési mód és a csőtörés érinti ezeket a falszerkezeteket.
Mint minden káresemény kapcsán: ha a kár meghaladja a biztosítási összeget, akkor azon felül nem térít a biztosító.
Ha önrész van jelölve a szerződésben, akkor az önrészt nem téríti a biztosító.
Ha a biztosítási szerződésben meg van adva várakozási idő és azon belül történt a káresemény, akkor semmit sem térít a biztosító.
Ha 6 méternél hosszabb vezetékcsere szükséges, akkor az azon túli költségekre már nem térít a biztosító.
A biztosított vízvezetékek szerelvényeinek (csapok), és a vezetékhálózatra csatlakoztatott berendezések (kád, zuhanytálca) javítási, pótlási költségeit.
A zuhanytálca vagy kád szigetelésének hibája miatti áztatási károk után.
A csőtörés miatt bekövetkezett gombásodás, penészedés formájában jelentkező károkra.
Többlakásos társasházban felmerül a kérdés, hogy a társasház saját, azaz közös biztosítása vagy a lakók egyéni lakásbiztosítása terhére történjen a kártalanítás csőtörés esetén. A válasz a kérdésre, hogy mindkettőre, de ugyanakkor nem pont ugyanazokra a károkra fog vonatkozni a kártérítés, hiszen a törvény értelmében nem érvényesíthető többszörös kártérítési igény, a kártérítés összeg nem haladhatja meg a biztosítási összeg mértékét és káreseményen nem lehet nyerészkedni.
A társasházi biztosítás alapvetően a közös területek és a közös tulajdonokban keletkezett károk után térít. Így az a csőtörés, ami ugye közös tulajdon, közös falszakszokat is érint, és esetleg beázással jár, annak a helyreállítását a társasház közös biztosítása fogja téríteni. Tehát ha egy társasházi csőtörés miatti beázás folt keletkezik a plafonon, akkor annak a helyreállításának költségét adott lakásban a társasházi biztosító fogja téríteni. Viszont, ha a beázás miatt kár keletkezett a lakás ingóságaiban, például elázott a tévé és tönkrement, azt már nem téríti a társasházi biztosítást, arra az adott lakás ingóságbiztosítás téríthet, amennyiben a lakó rendelkezik vele.
A főcsapot feltétlenül el kell zárni, ennek hollétéről egy régebbi lakó, vagy a közös képviselő fog tudni tájékoztatást adni. A legfontosabb lépés a károk alapos dokumentálása, leírással, videóval, képekkel. A kárrendezésig nem szabad kidobni semmit. A kicserélt csöveket, vezetékek, szerelvények se kerüljenek a kukába amíg le nem rendeződik az ügy biztosítási szempontból. A társasház biztosítójával a közös képviselő fogja felvenni a kapcsolatot. Az ügyintézéshez át kell adni neki minden dokumentációt a kárról.
A lakásbiztosítások vízkár vagy csőtörés fedezetei ugyan térítik a kárral járó költségeket, a Biztosítottnak magának kell intézkednie, hogy szerelőt találjon, aki helyreállítja a kárát. Számos lakásbiztosításhoz asszisztencia kiegésztő biztosítás is köthető, ami ezt a szervezési terhet veszi le a Biztosított válláról.
Az Alfa Oké lakásbiztosítási szerződéshez Lakásdoktor kiegészítő biztosítás is köthető, aminek értelmében a Biztosító vállalja a vészelhárítási és egyéb, háztartási gyors segítség, kisiparosi kivitelezői, javítói jellegű szolgáltatás megszervezését és a biztosítási összeg mértékéig a munkadíj, anyagköltség, kiszállási díj átválalását az alábbi szakmákban: víz-, gáz-, fűtésszerelő, tetőfedő, üveges, villanyszerelő, duguláselhárító, zárjavító, lakatos.
A Gránit Házmester lakásbiztosítási termékéhez köthető a Gyorsszolgálat 24 kiegészítő, mely káresemény kapcsán a Biztosított a nap 24 órájában a bejelentett kár, hiba megszüntetése, helyreállítása érdekében a biztosítótól szakiparos ajánlást kérhet telefonon az alábbi szakmákban: víz-, gáz-, fűtésszerelő, tetőfedő, üveges, villanyszerelő, duguláselhárító, zárjavító, bádogos.
A K&H lakásszerviz 24/7 kiegészítő biztosítás is hasonló módon, a K&H alap lakásbiztosításához köthető. Asszisztencia vonala a nap 24 órájába hívható, hogy víz-, gáz-, fűtésszerelőt, villanyszerelőt, klímaszerelőt, riasztószerelőt, zárjavítót, lakatost, tetőfedőt, üvegest vagy duguláselhárítót szervezzen a Biztosított részére káresemény kapcsán.
Az Union Assistance szolgáltatása pedig víz-, gázszerelő, duguláselhárító, villanyszerelő, tetőfedő, zárjavító, üveges szakemberek leszervezését vállalja szintén a nap 24 órájában.
Lehetőség van a csőtörés műszeres bemérésére, ennek az az előnye, hogy a fal, vagy egyéb burkolatok bontása nélkül lehet megállapítani a csőtörés helyét, így lényegesen kevesebb kosszal fog járni, mint ha vésni, vagy rombolni kellene. A műszeres csőtörés bemérést szeretik a biztosítók, mert költséghatékony megoldás a probléma helyének a lokalizására. Érdemes a biztosítóval egyeztetni, hogy a műszeres bemérés költségét téríti-e a szerződés.
Zárjuk el a főcsapot!
Dokumentáljuk a kárunkat és kezdjük el a kárenyhítést.
A biztosítót a káreseményt követően 24 órával értesítsük, elképzelhető hogy kárszakértő bevonására lesz szükség.
A javítás költségeiről a számlát gyűjtsük be, a törött szerelvényeket, csöveket se dobjuk ki, amíg nem történt meg a kártérítés.
Amennyiben az ingóságainkban is kár keletkezett, azokat is fotókkal dokumentáljuk, és az azokkal kapcsolatos kárigényünket is nyújtsuk be.
Elfolyt víz kárrendezéséhez a biztosítónak szüksége lesz a kár előtti egy éves időtartamra vonatkozó a területi vízszolgáltató által kiállított számlákra, valamint a szolgáltatói igazolás a csőtörés miatt elengedett csatornadíj összegéről és mennyiségéről.