Egyre többen döntenek úgy, hogy külföldi utazásaikra is magukkal viszik négylábú kedvenceiket. Legyen szó kutyáról vagy macskáról, külföldre utazni kisállatoddal nem lehetetlen küldetés, de megfelelő felkészülést igényel. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a kisállatok külföldi szállításáról, kitérünk a nemzetközi kutyaszállítás szabályaira is.
Ha szeretnél kedvenceddel másik országba utazni, első lépésként ellenőrizd a célország állategészségügyi szabályait. Az Európai Unión belül viszonylag egységesek az előírások, de egyes országok szigorúbb szabályokat is alkalmazhatnak. Az EU-n kívüli országok pedig gyakran külön engedélyeket vagy karantént írnak elő.
Az uniós szabályoknak köszönhetően az EU-n belüli utazásaidra (ebben az esetben az EU 27 tagállama, plusz Észak-Írország és Norvégia) minden nehézség nélkül magaddal viheted kutyádat, macskádat vagy vadászgörényedet. A szabályok azokra az esetekre is kiterjednek, amikor házi kedvenceddel nem uniós országból vagy területről utazol be az EU-ba.
A leggyakoribb feltételek:
Főszabályként legfeljebb öt kedvtelésből tartott állattal szabad utazni. Ha ötnél több állatot (kutyát, macskát vagy vadászgörényt) viszel magaddal az útra, igazolnia kell, hogy:
Az európai kisállatútlevél egy szabványos uniós minta alapján kiállított azonosító okmány, amely kötelező az uniós tagállamok közötti utazáshoz. Ezt a dokumentumot csak az Unió területén lakóhellyel rendelkező kutya-, macska- vagy vadászgörény-tulajdonosok számára állítják ki. Az útlevél tartalmazza a kedvtelésből tartott állat leírását és adatait – többek között a mikrochip kódját.
Az útlevél a kedvtelésből tartott állat teljes élettartama alatt érvényes, amennyiben az állat egészségi állapotával kapcsolatos információk (pl. az állat veszettség elleni védőoltása, fáreghajtások időpontjai) naprakészek. A dokumentumot csak állatorvos állíthatja ki, és csak akkor teheti ezt meg, ha az állat mikrochippel rendelkezik.
Fontos: nemcsak kutyáknak, hanem macskáknak és görényeknek is szükségük van erre a dokumentumra.
Ha egyéb állatot szeretnél magaddal vinni az utazásra (hal, nyúl, kanári, stb.), akkor a célország beutazási szabályait ellenőrizni kell előtte!
Magyarországon egy kisállatútlevél ára jellemzően 4 000 – 8 000 Ft között mozog, állatorvostól függően. Az ár nem tartalmazza a mikrochip beültetését és az oltások költségeit, ezek külön fizetendők. Érdemes időben elkezdeni az ügyintézést, mert az első veszettség elleni oltás után 21 nap várakozási idő szükséges az utazás előtt.
Az uniós állategészségügyi bizonyítvány a kisállat útlevéltől eltérő azonosító okmány. A szabványos uniós minta alapján kiállított dokumentum konkrét információkat tartalmaz a kedvtelésből tartott állatról (azonosító és egészségügyi adatok, veszettség elleni védőoltások).
Ha nem uniós országból indulsz útnak házi kedvenceddel, az állatnak uniós állategészségügyi bizonyítvánnyal kell rendelkeznie, melyet az indulási ország egy hatósági állatorvosa állított ki legfeljebb 10 nappal az Unióba érkezést megelőzően. A bizonyítvány az uniós tagállamok közötti utazásra az említett időponttól számított 4 hónapig vagy a veszettség elleni védőoltás lejártáig érvényes attól függően, hogy melyik következik be előbb.
Ezenfelül ki kell töltened és a kedvtelésből tartott állatokra vonatkozó uniós állategészségügyi bizonyítványhoz csatolnod kell egy arra vonatkozó írásbeli nyilatkozatot is, hogy az utazás nem kereskedelmi okokból történik, tehát nem azért utazol, hogy eladd Cirmit. Erre a nyilatkozatra akkor is szükség van, ha a tulajdonodban lévő kedvtelésből tartott állat egy általad felhatalmazott személyre bízva utazik. Ebben az esetben az utazásod, valamint a felhatalmazott személy és a kedvtelésből tartott állat utazása között legfeljebb öt nap telhet el.
A témával kapcsolatban nézd meg a NÉBIH összefoglaló táblázatát is !
Autóval történő utazás esetén ezekre kell figyelni:
A legtöbb határon nincs külön ellenőrzés, de rendőrségi, vámhatósági ellenőrzés során kérhetik az állat okmányait.
Légi utazásnál a szabályok légitársaságonként eltérhetnek. Alapvető tudnivalók, ha a kutyát is viszed a repülős útra:
Repülés előtti jó tanácsok :
Kutyabarát szállások világszerte elérhetőek, azonban feltétlen kérdezz rá utazás előtt telefonon is, nehogy érkezéskor érjen kellemetlen meglepetés. A szállásadók általában depozitot kérnek az esetleges rongálások költségeinek fedezésére, amit távozáskor vissza adnak. Érdemes felelősségbiztosítást kötni, így ha Buksi elrágcsálja a szállodai szobában az ágy lábát, akkor a károkat a biztosításod terhére tudod rendezni.
Kutyabarát strandok is szinte mindenütt találhatóak, de erről is érdemes még az út előtt tájékozódni.
A gazdi utasbiztosításához köthető kisállatbiztosítás fedezet téríti a kisállat külföldön felmerülő betegség vagy baleset kapcsán szükséges állatorvosi ellátás számlával igazolt költségeit, azaz:
Kizárások: a meglévő betegség kiújulásával vagy az utazás előtti balesettel kapcsolatos orvosi kezelések, valamint minden preventív beavatkozás, mint például védőoltások vagy élősködők elleni kezelés és költségei. Továbbá a biztosítók természetesen nem térítik az ivartalanítás, kozmetikai beavatkozások, örökletes betegségekre vezethető és vemhességgel kapcsolatos állatorvosi költségeket sem.
Mielőtt utasbiztosítást kötsz, nézd meg pontosan, mit tartalmaz a kisállat fedezet, és vedd figyelembe a korhatárokat és kizárásokat is.
A kisállattal való utazás nemcsak élmény, de komoly felelősség is. A legfontosabb a felkészülés: az okmányok megléte és az állat komfortjának, jóllétének a biztosítása. Ha ezekre odafigyelsz, nyugodt szívvel indulhatsz útnak négylábú barátoddal!
Tipp: Ha kisállatod van, akkor olvasd el a Kisállat biztosítás, vagy ebtartói felelősségbiztosítás - mi a különbség című írásunkat is!
Ha érdekesnek vagy hasznosnak találtad a cikkünket akkor iratkozz fel a hírlevelünkre.