Biztosítási szempontból speciális helyzetben vannak azok, akik társasházban élnek, hiszen a saját lakásukon kívül a házban vannak közös terek is (pince, lépcsőház, padlás,tárolók, lift, stb.). Egy családi házban egyértelmű a helyzet, azonban társasház biztosítása esetében felmerülhet a kérdés, hogy pontosan kinek, és milyen károkra nyújthat fedezetet, szükséges-e a lakóknak saját lakásbiztosítással rendelkezniük.
Kalkulálj és köss a CoverMe-vel!
Mi az a társasház biztosítás, és mire nyújthat fedezetet?
A társasház biztosításának fő célja a közös vagyon védelme, fedezi az épületben keletkezett károkat. Ez kiterjed az épületegyüttes összes közös területére, beleértve a falakat, a padlást, lépcsőházat, pincét, ablakokat, falakban futó csöveket és vezetékeket, a tetőszerkezetet, csatorna hálózatot.
Az elemi károk az alapvető kockázatok közé tartoznak, mint a füst, és hő okozta károk; tűz; villámcsapás; robbanás; földrengés; árvíz; vihar; felhőszakadás; jégverés; hónyomás; idegen tárgyak rádőlése; de természetesen a biztosítási feltételektől függ, hogy pontosan mire nyújt fedezetet a társasház biztosítása.
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy kizárólag a társasház biztosítására bízzák ingatlanuk és ingóságaik védelmét, azonban nem szabad elfelejteni, hogy például egy csőtörés esetén a társasház biztosítása ugyan fedezheti a helyreállítási költségeket, azonban ha a tárolóban elhelyezett ingóságainkban kár keletkezik, arra már nem vonatkozik a fedezet. Az is előfordulhat, hogy a társasház biztosításban ugyan elég átfogó a fedezetek köre, de a kártérítési limitek viszont nagyon alacsonyak, miközben a saját lakásbiztosításunkban lényegesen magasabbak lennének a biztosítási összegek.
Számos olyan káresemény van, amire a társasház biztosítása egészen biztosan nem nyújt fedezetet, ilyen lehet például a betörés, vagy lopáskár, befolyt csapadék által okozott károk, valamint az ingóságokat érintő károk.
Olyan helyzet is kialakulhat, hogy a társasház biztosítása szigorúbb termékfeltételeket szab meg, mint egy egyéni lakásbiztosítás, vagy esetleg nem terjed ki a lakók egymásnak okozott káraira – ami például kellemetlen lehet, ha eláztatjuk az alsó szomszédunkat egy csőtörés esetén.
Ha a közös képviselő nem aktualizálja rendszeresen a társasház biztosítását, akkor az alulbiztosítottság problémája is felmerülhet, azaz kár esetén a biztosítás nem nyújt teljes fedezetet.
Milyen előnyei vannak, ha van saját lakásbiztosításod?
Saját lakásbiztosítást köthetsz az ingatlanodra, illetve az ingóságaidra is, ideális esetben mindkettővel rendelkezel, sőt ingóság esetében a közös tárolóban elhelyezett ingóságaidra is érdemes gondolnod!
- A fedezet a lakásod minden részére vonatkozik. (pl. belső falak, gipszkarton falak, dekorfal, stb .)
- Bővítheted az üvegbiztosítás körét (zuhanykabin, főzőlap, kandalló üvegezése, konyhai üveg hátfal, stb.)
- Köthetsz felelősségbiztosítást is, így védve leszel, ha esetleg te okozol kárt valakinek, ennek része lehet a háziállattartó felelősségbiztosítás is ( ami nem csak kutyára, macskára, hanem görényre, nyúlra, kígyóra, madárpókra is vonatkozhat).
- Tartalmazhat kártevők elleni fedezetet is (a társasház biztosítása nem vonatkozik arra, ha befészkel a darázs a légkondi kültéri egységébe, vagy elrágja egy egér a kondenz csövet).
- Kár esetén bejelentheted a saját, illetve a társasház biztosítójához is a károdat (mindenképpen jelölni kell, hogy két helyre jelented be), a biztosítók arányosan osztják el egymás között a térítési összeget.
- A saját lakásbiztosítás esetében nem kell feltétlenül önrésszel rendelkezned, a társasház biztosítása viszont tartalmazhat kitételt erre vonatkozóan, ez pedig lehet magasabb összeg, mint amit te ideálisnak tartanál, így választhatod inkább azt, hogy a saját lakásbiztosítás fedezze a károkat.
- A saját lakásbiztosításod esetében magad választhatsz betöréses lopás, trükkös lopás fedezetet is, ami a társasháziban nem feltétlenül van benne, pedig nagyon hasznos, például az idősebbek, vagy egyedül élők számára is.
- Az okos eszköz fedezet szintén választható, ami nagyon jól jöhet akkor is, ha albérletben élsz, és nagyobb értékű okos eszközeidet szeretnéd biztosítani.
- 300 ezer forint egyedi érték feletti hobbieszköz megléte esetén (pl. fényképezőgép, sporteszköz) nevesítheted ezeket, így erre külön biztosítási limit fog vonatkozni.
- Ha rendelkezel biztonsági ajtóval, távfelügyeleti riasztóval, ráccsal, ez szintén olyan tétel lehet, amivel például a ház többi lakója nem biztos, hogy rendelkezik, így kár esetén biztosan jól jön, ha a saját lakásbiztosításod nyújt rá fedezetet.
Összegezve tehát át kell gondolnod, hogy milyen értékeid vannak, az akváriumtól kezdve a designer tapétán át a fényképezőgépig, de az elektromos padlófűtés, az intarziás antik írószekrény is fontos lehet, ha ingóság biztosításról van szó.
Lakásbiztosítás albérlőként, ha társasházban élsz
Ha albérlőként van saját lakásbiztosításod (aminek a kockázatviselési helye az albérlet), akkor az számos olyan kockázatot lefed, amire a lakás tulajdonosának, vagy a társasháznak a biztosítása nem terjed ki. A lakásbiztosítás az magára a lakásra vonatkozik, annak a beépített bútoraira, berendezéseire, a falban lévő vezetékeire, csövekre, nyílászárókra, klímára stb.
Háztartási ingóságnak az egyéb berendezési, mindennapi használati tárgyak számítanak: a szabadon álló sütő, a mobil klíma, függönyök, dísztárgyak, műszaki cikkek, ruhák.
Ha nincs saját ingatlanod, hanem albérlő vagy, akkor ugyanúgy érdemes lakásbiztosítást kötnöd, hiszen kiválaszthatod csak az ingóságbiztosítást is. Sőt, ha például nem csak a lakást béreled, hanem a garázst és a tárolót is, akkor az azokban tartott ingóságokat is be tudod biztosítani. Fontos, hogy biztosításkötéskor gondold végig milyen értékeid vannak, és hol tartod őket.
Ha bérbeadó vagy, és „üresen” adod ki a lakásod, akkor is érdemes lehet olyan lakásbiztosítást kötni az ingatlanra, ami ténylegesen csak az ingatlanra vonatkozik.
Kárbejelentés menete társasház biztosítás esetén
Kár esetén felmerülhet a kérdés, hogy kinek a “feladata” bejelentenie. A lakásodat érintő károkat (pl. csőtörés, beázás) te is bejelentheted, azonban mindenképpen értesítsd róla a közös képviseletet is. A házban általában ki van függesztve minden adat, ami a kárbejelentéshez szükséges (biztosító neve, a kötvény száma), ha nincs, akkor a közös képviselőtől kérhetsz tájékoztatást. Az olyan épületrészek esetében, amik közös használatúak szintén a közös képviselőt érdemes értesíteni, ő fogja megtenni a kárbejelentést, és indítja el az ügyintézés folyamatát, nála fognak összefutni a szálak. Jelezd neki, ha van saját lakásbiztosításod is.
A társasház biztosítás mellé legyen saját lakásbiztosításod is!
A fentiekből egyértelműen látszik, hogy az önmagában nem elég, ha a társasháznak van társasházi lakásbiztosítása. Egy személyre szabott lakásbiztosítás lényegesen előnyösebb lesz számodra kár esetén, érdemes megfontolni a kötését. A CoverMe lakásbiztosítás kalkulátorával néhány kattintás után láthatod, hogy melyik lesz számodra a legjobb lakásbiztosítás, az AI asszisztensünk, Szilvi pedig minden felmerülő kérdésre gyorsan választ ad a nap 24 órájában.