Lakásbiztosítás beázás esetére - lakásbiztosítás kalkulátor 2024

Hasonlítsd össze online a lakásbiztosítás ajánlatokat és kösd meg a legkedvezőbbet!

Alfa biztosító logó
Allianz biztosító logó
Granit biztosító logó
K&H biztosító logó
Signal biztosító logó
Union biztosító logó
Uniqa biztosító logó
ai-Szilvi
Jelenleg az alábbi témákban kérdezhetsz: Lakásbiztosítás márciusi kampány, MFO, díjfizetés, biztosítás felmondása, önrész
Márciusi kampányról
Ki válthat márcisuban lakásbiztosítást?
Mi az MFO lakásbiztosítás?
Mi az önrész?

A beázás oka többféle lehet, akár csőtörés a felső szomszédnál, vagy családi házak esetében a rossz tető is eredményezheti ezt a rendkívül kellemetlen káresetet. Tehát lehet valaki az elszenvedője is a beázásnak, de társasház esetén bizony könnyen lehet bárki az okozója is. Így ennek figyelembevételével szükséges megválasztani a lakásbiztosítást és a hozzá tartozó kiegészítőket.

Beázás, vízkár, vezetékes vízkár - melyik fedezet mire térít?

Mivel félreértésre adhat okot, érdemes tisztázni, hogy melyik káresemény milyen fedezet alá tartozik. Egy nyitva felejtett vízcsap, vagy elromlott mosógép által okozott beázásra legtöbb esetben a vízkár vagy vezetékes vízkár fedezet vonatkozik. A beázás fedezet többnyire csapadék által okozott káreseményekre térít, de van olyan biztosító, aminek egyetlen fedezete sem vonatkozik beázásra. Van, ahol ezek mind az alap csomag részét képezik, és van, ahol kiegészítőként kell hozzáadni plusz díj ellenében.

Mi okozhat beázást családi ház esetében?

Ha a plafon vagy a fal beázik egy családi házban egy nagy esőzés után vagy hónyomás következtében, akkor nagy eséllyel a hibás tető lesz a ludas a dologban. Ha nem eső okozza, akkor viszont csőtörésre kell gyanakodni. Két nagyon fontos teendő van észlelés után: egyrészről az ingatlan áramtalanítása, illetve amilyen gyorsan csak lehet, el kell kezdeni a kárenyhítést szakember bevonásával. Mindenképp dokumentálni kell fényképpel vagy videóval a károsodott ingóságokat. Ezután pedig (2 napon belül!), fel kell venni a kapcsolatot a biztosítóval, meg kell győződni arról, hogy az adott ingatlanra kötött biztosítás fedezetet nyújt-e beázásra is, illetve a keletkezett kár pontosan milyen fedezet alá tartozik, és azt tartalmazza-e a szerződés. (Például, ha nagy mennyiségű hó miatt történt a beázás, akkor ott a hónyomás fedezet vonatkozik rá.)

Jó tudni: Ha a talajvíz okozza a fal vizesedését, akkor a lábazati szigetelés hiánya vagy hibája az elsődleges okozója, erre viszont egyetlen biztosítás sem nyújt fedezetet. Ez igaz arra az esetre is, ha a tető vagy az ereszcsatorna évek óta halogatott javítása, elhanyagolt karbantartása miatt borítékolható volt egy nagyobb eső utáni beázás.

Beázás társasház esetében - kinek a biztosítása fedezi a kárt?

Ez egy kicsit bonyolít a helyzeten, hiszen a kárenyhítést nehezítheti, ha az a lakó, akitől ered a probléma, éppen nem tartózkodik otthon. Ilyenkor sürgősen fel kell venni a kapcsolatot a közös képviselővel, ő segíthet megoldani a problémát. Ha megtörtént a kárenyhítés, akkor a második legfontosabb dolog az eset dokumentálása fényképpel, videóval, részletes leírással, “leltárba” véve a károsodott ingóságokat. Fel kell venni a biztosítóval a kapcsolatot 2 napon belül.

Ez egy többlépcsős folyamat, hiszen ha például a felső szomszéd a ludas, aki nyitva felejtette a csapot, vagy elromlott a mosógépe, és az okozza a beázást, ez esetben neki kell - a felelősségbiztosítása terhére - kártalanítania a másik lakót. Ezen felül a társasháznak lehet saját biztosítása is. Ha az épület valamilyen meghibásodásából ered a kár, például a tető beázása, akkor a társasház felelősségbiztosítása fog fedezetet nyújtani a kártalanításra. Ideális esetben minden lakónak van saját ingóság biztosítása, illetve felelősségbiztosítása arra az esetre, ha tőlük ered a baj, és ők áztatják el a szomszédot.

Ha csapadék okozza a beázást szerkezeti hézagon vagy nyílászárón keresztül, akkor lesz szükség a saját lakásbiztosításra. Meg kell vizsgálni, hogy ez nyújt-e fedezetet beázásra.

Fontos: Ha több biztosítási szerződés is fedezetet nyújt ugyanarra a kárra, akkor nem lehet minden biztosítóhoz benyújtani a kártérítési igényt, a törvény értelmében nem érvényesíthető többszörös kártérítési igény, mert a kártérítési összeg nem haladhatja meg a helyreállítás összegét!

Mi a teendő beázás után a kárrendezés szempontjából, mit kér a biztosító?

Ahogy fentebb említettük, az első teendő az a probléma forrásának a megszüntetése. Fontos tudni: a helyreállítási munkálatok kifizetését minden biztosító számlák bemutatásához köti, így csak számlaképes szakemberrel végeztessük ezeket a javítási munkát. A kárenyhítést leszámítva nem szabad semmilyen helyreállítási munkát elkezdeni a biztosítóval történt egyeztetés előtt.

A kár dokumentálása legyen nagyon alapos, fényképekkel, valamint ideális esetben videóval illusztrált tartalommal, ezzel elkerülhetőek a vitás esetek.

A vízkárt és a beázással kapcsolatos károkat külön káreseményként kezeli a legtöbb biztosító, eltérőek a rá vonatkozó limitek is, így ha nyitva hagyott nyílászáró miatt következik be a kár, kárbejelentéskor mindenképpen ezt kell megadni a beázás okaként.

Melyik a legjobb lakásbiztosítás, ami fedezetet nyújt beázásra is?

Van olyan otthonbiztostítás, amelynek már az alapcsomagja is fedezetet nyújt beázásra, azonban figyelembe kell venni, ha különlegesen nagy értékű ingóságokat szeretne valaki biztosítani. Például, ha rendelkezel 4.000.000 Ft összértéket vagy 1.000.000 Ft egyedi értéket meghaladó műtárgyakkal, vagy 2.000.000 Ft összértéket meghaladó ékszerekkel, 1.000.000 Ft egyedi értéket meghaladó hangszerel, akkor javasoljuk, hogy a CoverMe szakértőjével (kattints az ügyfélszolgálat gombra) egyeztess, így ha beázás esetén valamelyik tönkremegy, akkor arra is vonatkozni fog a fedezet.

Illetve társasházban élőknek kiemelkedően fontos a felelősségbiztosítás megléte, hiszen könnyen előfordulhat, hogy ők okoznak valamilyen kárt egy szomszédnak.

Melyik biztosítónál mit jelent a beázáskár és mi a biztosítási limit?

A 2024.06.15-én érvényes szerződési feltételek szerint:

Az Allianz Otthonom biztosítás beázáskár esetén a következő káreseményekre nyújt fedezetet: Kívülről érkező víz által okozott kár, illetve beszivárgó csapadékvíz esetén akkor, ha például a nyílászárók tömítése, szigetelése elöregedett, meghibásodott, vagy ha a tetőszerkezetben keletkező szerkezeti hiba következtében történik a beázás. A legdrágább Max csomag esetén a nyitva hagyott nyílászárók következtében kialakuló káreseményekre is vonatkozik ez a fedezet. Az olcsóbb Extra csomag már kizárja az ajtó, ablak nyitva hagyása miatti káreseményt. A legolcsóbb Komfort csomag pedig egyáltalán nem térít beázásra. A szerződéskötéskor megadható a biztosítási összeg az összes háztartási ingóságra vonatkozóan együttesen, és beázás esetén eddig a limitig térít a biztosító.

A Signal Otthon biztosítás esetében - kiegészítő többletszolgáltatásként - tető- és panelhézag beázás, illetve nyitva hagyott nyílászárón bejutott csapadék esetére is nyújt fedezetet, együttes kártérítési limitet alkalmaz. A szerződéskötéskor megadható az együttes biztosítási összeg, azaz az a maximális kártérítési összeg, amennyit fizet a biztosító, ha akár a tetőn, akár nyilászárón, akár egyszerre mindkét helyen történt beázás kapcsán károk keletkeztek az ingóságokban. Természetesen a kiegészítő díja - és így a teljes biztosítás díja - a megadott biztosítási összegtől függően változik.

Az Uniqua HomeGuard biztosítás megtéríti a tetőfedésén, a panel és egyéb szerkezeti hézagok mentén, szigetelésén, zárt nyílászáróján keresztül beáramló csapadékvíz által a biztosított vagyontárgyakban keletkező károkat, és a nyitva hagyott nyílászárón keresztül beáramló csapadék által okozott károkat is. Az építés alatt álló vagy vályog, fafáz, könnyűszerkezetes épület vagy melléképület esetében 100 000 forint feletti kárra 20% önrészt von le a biztosító. Alap csomagban a műtárgy, az idegen tulajdonú vagyontárgy és a vállalkozások vagyontárgyai nem biztosítottak. A tetőn, szerkezeti hézagon vagy zárt nyílászárón történt beázás esetén Alap csomagban 50 ezer forintig, Medium csomagban 100 000 forintig, Prémium csomagban a szerződés szerinti biztosítási összegig térít. Nyitva hagyott nyílászáró következtében történt beázáskor Alap csomag esetén 50 ezer forintig, Medium csomag esetén 100 000 forintig, Prémium csomag esetén 150 ezer forintig térít.

A 3 biztosítás egyike sem fedezi a talajvíz vagy belvíz okozta károkat, az építés alatt álló épületek elégtelen kivitelezéséből fakadó károkat, és a gombásodásra és penészesedésre sem fizet egyik biztosító sem. Csak az ingóságokban keletkezett károkra vonatkozik a fedezet, nem téríti az épületek külső vakolatában, festésében, tetőben a csapadékvíz által okozott károkat, illetve a karbantartás elmulasztása miatti károkat sem!

Tehát ahogy a fentiekből is kitűnik alaposan szét kell nézni a biztosítók ajánlatai között, mert jelentős eltérések lehetnek a díjakban és a fedezetekben is.