A lakókocsid vagy lakóautód megfelelő biztosítása több szempontból is fontos, mivel ez az eszköz egyaránt használható közlekedésre (tehát közúti forgalomban részt veszünk vele), valamint nyaralások alatt szállásként is. A megfelelő biztosítás kiválasztása során érdemes figyelembe venni a lakóautó értékét, használatának módját, valamint a felmerülő kockázatokat. Íme néhány biztosítás típus, amiket érdemes lehet megkötni lakókocsira és lakóautóra.
Lakókocsi vagy lakóautó - nem mindegy
A lakókocsi és lakóautó nem egymás szinonimái, ezt érdemes tisztázni, mert biztosítási szempontból sem mindegy. A lakóautó önálló jármű, aminek hátsó részében van kialakítva egy kis lakóegység, míg a lakókocsi - az utánfutóhoz hasonlóan - csak egy vontató jármű segítségével képes a helyváltoztatásra, így más-más biztosítási szabályok vonatkoznak rájuk.
A lakókocsinak, ahhoz hogy részt vehessen közúti forgalomban rendelkeznie kell rendszámmal, érvényes forgalmi engedéllyel, törzskönyvvel. El kell vinni műszaki vizsgára, fizetni kell utána a gépjármű adót, illetve meg kell kötni rá a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást is. Vontatott jármű esetében a kgfb jelentősen olcsóbb, mint egy gépjármű esetében, így nem érdemes ezen spórolni. Fontos tudni, hogy a lakókocsira, nem vonatkozik a bonus malus rendszer.
A lakóautót tömegétől függően személygépjárműként, vagy autóbuszként kell biztosítani. Fontos: ha lakóbuszként kell biztosítani a lakóautódat, akkor arra már nem érvényes a B kategóriás jogosítvány!
Egyre népszerűbb a magyarok körében is a road-trip szerű mobil nyaralás, köszönhető ez annak, hogy Európa szerte lehet találni kiváló infrastruktúrával ellátott kempingeket. Lakóautóval, vagy lakókocsival utazni egy külön műfaj, aminek a rajongói állítják, hogy ennél jobb nyaralási forma nem is létezik. Ezzel nem is tudunk mi sem vitatkozni, azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen biztosítással kell rendelkeznünk lakóautós vagy lakókocsis utazás során, hogy baj esetén ne érjen minket kellemetlen meglepetés és kifizethetetlen anyagi kár.
Milyen biztosítást érdemes kötni lakókocsira vagy lakóautóra
1. Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás lakókocsira (KGFB)
Ha a lakókocsi vontatható és közúti forgalomban részt vesz, és ugyanígy ha a lakóautó közúti forgalomban részt vesz, akkor kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (KGFB) kell kötni rá. Ez a biztosítás fedezi a másoknak okozott károkat baleset esetén, legyen az személyi sérülés vagy anyagi kár. Ahogy a nevében is benne van, ennek megkötése kötelező, de baj esetén a te érdekedet szolgálja.
2. Assistance biztosítás
Az assistance biztosítás segítséget nyújt a lakóautó vagy lakókocsi meghibásodása esetén, például műszaki mentés, vontatás, vagy helyszíni javítás formájában. Ez különösen hasznos lehet, ha sokat utazol a lakókocsival. Köthetsz csak belföldre, de akár Európára vonatkozóan is assistance biztosítást.
3. Casco biztosítás
A casco biztosítás megkötése a KGFB-vel szemben opcionális, de erősen ajánlott, különösen akkor, ha a lakókocsi vagy a lakóautó értékes vagy új. Ez a biztosítás a saját lakókocsiban bekövetkező károkra terjed ki, függetlenül attól, hogy azokat baleset, lopás, vandalizmus, tűz, vagy természeti katasztrófa okozta.
A casco biztosítás kiterjed a közlekedés közben bekövetkezett károkra is, de akkor is fontos lehet, ha nem is közlekedsz vele, de olyan helyen tárolod, ahol más járművek vagy személyek is hozzáférhetnek, mint például kempingekben vagy közös parkolókban, hisz ez a biztosítás fedezi azokat a károkat, amelyeket más személyek okoznak benne.
A casco biztosításokhoz is választható assistance kiegészítő biztosítás.
4. Utasbiztosítás gépjármű assistance kiegészítővel
Ha a lakókocsit nyaralásra, hosszabb távú utazásokra használod, akkor az utazás tartamára a váratlan egészségügyi helyzetek, balesetek, poggyászkárok anyagi részének fedezésére amúgy is érdemes utasbiztosítást kötni, és az utasbiztosításhoz választott gépjármű kiegészítők, és azok assistance szolgáltatásai segítséget nyújtanak a lakókocsi meghibásodása esetén is.
5. Lakásbiztosítás, mely a lakókocsiban lévő ingóságokat biztosítja
Van olyan lakásbiztosítás amelyikhez választható kifejezetten lakókocsi kiegészítő (pl. Alfa OKÉ lakásbiztosítás), vagy olyan lakásbiztosítás, ami kiegészítő nélkül is nyújt fedezetet a lakókocsi belsejében található berendezésekre és személyes tárgyakra. Érdemes megfontolni a megkötését abban az esetben, ha a lakókocsit vagy lakóautót rendszeresen és hosszabb ideig használod nyaralás alatt lakóhelyként, és értékes felszerelésekkel, például konyhai eszközökkel, elektronikai cikkekkel, vagy bútorokkal van felszerelve.
Mire figyelj lakókocsi biztosítás kötésekor?
Fedezeti összeg: Győződj meg róla, hogy a biztosítási fedezet összhangban van a lakókocsi és a benne található felszerelések értékével. Kerüld el az alulbiztosítás csapdáját!
Önrész: Ellenőrizd a szerződésben hogy mekkora önrészt kell fizetni kár esetén. Mivel a lakókocsik értéke jellemzően magas, ezért magasabb önrésszel érdemes kalkulálni kár esetén. Az esetleges önrész csökkentése magasabb díjat jelenthet, de a kár esetén kevesebbet kell majd fizetni.
Területi hatály: Ellenőrizd, hogy a biztosítás milyen területeken, országokban érvényes. Ha külföldre tervezel utazni a lakókocsival, meg kell győződni róla, hogy a biztosítás az adott országban is érvényes.
Időbeli hatály: Ez a kockázatviselés időtartamát jeleni. Ez lehet eseti, mint például egy autó assistance biztosítás, ami a nyaralás idejére szól, vagy lehet folyamatos, mint egy kgfb. De minden esetben figyelni kell a biztosítás érvényességére!
Biztosítási események típusai: Fontos tudni, hogy a biztosítás milyen eseményekre nyújt fedezetet (pl. baleset, lopás, természeti katasztrófa, vandalizmus).
Kiegészítő szolgáltatások: Érdemes megfontolni, hogy van-e szükség kiegészítő szolgáltatásokra, mint például casco biztosításhoz vagy utasbiztosításhoz egy autós assistance kiegészítő. Vagy hogy a lakásbiztosítás fedezete kiterjed-e a lakókocsidban lévő ingóságoddal összefüggő káreseményekre is.
Kizárások: Fontos tisztában lenni a kiválasztott biztosítás részleteivel, hiszen nincsenek általános szabályok, a szerződési feltételek biztosítónként eltérhetnek.
Biztosítási díj: Végül, de nem utolsó sorban érdemes összehasonlítani több biztosító ajánlatát, hogy megtaláld a legjobb fedezetet a legkedvezőbb áron. Alapszabály, hogy ne a legolcsóbbat válaszd, hanem azt, amelyik baj esetén érdemben tud anyagi segítséget nyújtani. Pár száz forintos különbség esetén is már egészen komoly különbségek is lehetnek a kártérítési összegek között.
FONTOS! Forgalomból kivont, telepített lakókocsira (például, ha egy kempingben áll) nem lehet semmilyen biztosítást sem kötni.
Ezeket a szempontokat figyelembe véve könnyebben megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb biztosítást a lakókocsidra, így biztos lehetsz abban, hogy baj esetén megtérül a károd, és nem ró majd felesleges anyagi terhet a családi költségvetésre.