Balesetbiztosítás és munkahelyi baleset

VB
Visky Boglárka Frissítve: 2025.06.24.
Mire jó a balesetbiztosítás? – Amit a keresőképtelenségi és tanulási támogatásról tudni érdemes
Forrás: Unsplash

A balesetbiztosítás egy olyan pénzügyi védelem, amely anyagi segítséget nyújt váratlan, hirtelen bekövetkező balesetek esetén. Kifejezetten munkahelyi balesetek után is téríthet, amely kiválóan kiegészíti a társadalombiztosítás által nyújtott térítéseket. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mi az a balesetbiztosítás, mire térít a biztosító munkahelyi baleset esetén, és milyen jogszabályi háttér szabályozza ezt Magyarországon.

Mi az a balesetbiztosítás?

A balesetbiztosítás célja, hogy a biztosított személy egy baleset következtében elszenvedett sérülése, maradandó egészségkárosodása vagy halála esetén anyagi támogatást nyújtson ( az egészségbiztosítással szemben ezek többnyire egyszeri kifizetések, amelyek szabad felhasználásúak).

A balesetbiztosítás fedezheti többek között:

  • Kórházi napi térítést
  • Műtéti térítést
  • Maradandó egészségkárosodás után járó összeget
  • Haláleseti térítést
  • Rehabilitációs támogatást

A biztosítás megköthető egyénileg vagy csoportosan is (pl. céges balesetbiztosítás formájában).

Munkahelyi baleset: mit jelent?

A munkahelyi, vagy üzemi baleset ( az üzemi baleset tágabb fogalom, mint a munkahelyi baleset, mert magában foglalja a munkába járás során történő baleseteket is) egy olyan baleset, amely a munkavállalót a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri. Ide tartoznak:

A munkahelyen történt balesetek.
Munkavégzés közbeni balesetek (pl. kiszállás ügyfélhez)
Munkába járás (az oda- és visszaút is ide tartozik) közben történt balesetek (bizonyos esetekben)

Mire térít a balesetbiztosítás munkahelyi baleset esetén?

A biztosító a szerződés feltételei alapján az alábbiakat térítheti:

Kórházi ápolás és műtétek költségei
Ha a munkavállaló baleset miatt kórházi ellátásra vagy műtétre szorul, a biztosító napi térítést és műtéti díjat fizethet.

Táppénz-kiegészítés
A biztosító segíthet a jövedelemkiesés enyhítésében, ha a munkavállaló keresőképtelenné válik a baleset miatt.

Maradandó egészségkárosodás
Ha a baleset tartós vagy maradandó egészségkárosodással jár, akkor a biztosító akár több millió forintos kártérítést is fizethet.

Haláleset
Baleseti halál esetén a kedvezményezett (általában a család) egy előre meghatározott összeget kap.

Rehabilitációs támogatás
Egyes biztosítók térítik a gyógytornát, pszichológiai támogatást vagy gyógyászati segédeszközök árát is.

Nézd meg a balesetbiztosítási ajánlatokat a CoverMe-n.
Kalkulálj és köss balesetbiztosítást online!

Melyik biztosító balesetbiztosítása térít munkahelyi baleset esetén

Ezen biztosítók termékei nem kizárólag munkahelyi balesetekre terjednek ki, de az ilyen jellegű biztosítási eseményekre is nyújthatnak fedezetet.

UNION Menta Balesetbiztosítás

Az Union Menta balesetbiztosítása nevesíti a munkahelyi balesetet: olyan baleseti esemény, amely a biztosítottat a munkahelyén vagy azon kívül a munkáltatója rendelkezése folytán végzett munka során érte. Nem számít munkahelyi balesetnek az engedély nélkül végzett munkával összefüggő baleset.

Munkahelyi baleset esetén a többletszolgáltatás mértéke az alap kockázatok biztosítási összegének 50%-a.

Az alap fedezetekre kell rászámolni + 50%ot, ez adja ki a munkahelyi baleset esetén térítendő díjakat az alábbi fedezeteknél:

  • Balesetből eredő halál
  • Balesetből eredő rokkantság
  • Közlekedési balesetből eredő rokkantság
  • Baleseti eredetű csonttörés, csontrepedés
  • Baleseti eredetű égési sérülés
  • Kórházi napi ápolás
  • Baleseti eredetű műtét
  • Baleseti eredetű plasztikai műtét

Uniqa Puzzle Balesetbiztosítás

Nem különbözteti meg a baleseteket és a munkahelyi baleseteket, de ha a munkahelyen (vagy munkavégzés közben) történt a baleset, akkor baleseti jegyzőkönyv, vagy rendőrségi – munkahelyi baleset esetén munkahelyi baleseti jegyzőkönyv másolata (amennyiben ilyen készült) szükséges a kárigény bejelentéséhez.

CIG BajTárs Balesetbiztosítás

Szintén nem vonatkozik külön fedezet a munkahelyi balesetekre, de haláleseti szolgáltatási igény, illetve szén-monoxid-mérgezés miatt bekövetkező bejelentéséhez benyújtandó, további szükséges iratok: baleseti/munkahelyi baleseti/rendőrségi jegyzőkönyv másolata, ha a munkahelyen történt a baleset.

Munkahelyi baleset: mi a törvényi szabályozás Magyarországon

A munkahelyi balesetek jogi hátterét elsősorban a következő jogszabályok határozzák meg:

A munka törvénykönyve (2012. évi I. törvény)

A munkáltató köteles biztosítani a biztonságos munkavégzés feltételeit.
A munkavállaló köteles betartani a munkavédelmi előírásokat.

1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről

A munkáltató felelőssége biztosítani a munkavédelmi oktatást, védőeszközöket, valamint mindent megtenni a munkahelyi balesetek megelőzésének érdekében.
Kötelező minden munkahelyi balesetet dokumentálni, kivizsgálni és bejelenteni.

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

A baleseti táppénz és a baleseti ellátások jogalapját határozza meg.
Ha üzemi baleset történt, a társadalombiztosítás külön szabályok alapján térít.

Baleseti jegyzőkönyv és kivizsgálás - hogyan szabályos

Dokumentálni kell a munkahelyi baleset körülményeit (hol, mikor, hogyan, és kivel történt, kik voltak a tanúi a munkahelyi balesetnek)
Súlyos vagy halálos kimenetelű baleset esetén a hatóságot (pl. munkavédelmi felügyelőség) is is kötelező bevonni az eljárásba

Amikor azt vizsgálják, hogy egy baleset üzemi vagy munkahelyi balesetnek számít-e, az a legfontosabb kitétel, hogy munka közben vagy a munkával összefüggésben történt-e. Az már nem számít, mi okozta a balesetet – lehetett az akár a munkáltató hibája, vagy valamilyen külső, elháríthatatlan ok, például villámcsapás vagy tűz. A lényeg kérdés, hogy a baleset a munkavégzés során következett-e be.

Az úti baleset "üzemiségének" elbírálásakor figyelembe kell venni, hogy munkába, illetve hazafelé menet a lehető legrövidebb úton, indokolatlan megszakítás nélkül történjen az utazás.

Balesetbiztosítás vs. társadalombiztosítás munkahelyi baleset esetén: mi a különbség, milyen típusú térítést adnak?

Balesetbiztosítás:

  • Egyszeri térítés (pl. törés, maradandó károsodás, halál esetén)
  • Kórházi napi térítés
  • Műtéti térítés
  • Rehabilitációs költségek
  • Haláleseti összeg a hozzátartozónak

Társadalombiztosítás:

  • Baleseti táppénz (a táppénz és a baleseti táppénz között jelentős érték különbség van. Amíg előbbi mértéke 50-60% környékén mozog, addig utóbbi az alapját képező bevétel 100%-át biztosítja, kivéve, ha úti baleset történik, ekkor ez a százalékos érték 90%-ra csökken).
  • Baleseti járadék (A baleseti járadék összegében eltérések lehetnek, attól függően, hogy az egészségkárosodás százalékos mértéke szerint a jogosult melyik baleseti fokozatba tartozik)
  • Baleseti egészségügyi szolgáltatás ( Üzemi baleset esetén igényelni lehet baleseti egészségügyi szolgáltatást, amelynek keretében 100%-os támogatás jár minden olyan gyógyszerre, segédeszközre, kezelésre, amely a rehabilitációhoz szükséges, pl. gyógykezelés, gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, rehabilitáció, stb.).
  • Rokkantsági ellátás, ha indokolt.

Miért érdemes balesetbiztosítást kötni munkavállalóként vagy munkáltatóként?

Munkavállalóknak:

  • Anyagi biztonság baleset esetén
  • Kiegészítő védelem az állami ellátáson túl
  • Nem csak a munkahelyi, hanem a szabadidős balesetekre is kiterjedhet

Munkáltatóknak:

  • Növeli a munkavállalói elégedettséget
  • Csökkenti a fluktuációt
  • Vonzó juttatási csomag része lehet (csoportos balesetbiztosítás)

Érhet-e munkahelyi baleset home office-ban?

Érdekes kérdés, és a Covid idején vált igazán aktuálissá, hogy érheti-e a munkavállalót baleset home office-ban, vagyis egészen pontosan munkahelyi balesetnek számít-e a biztosítás, vagy a munka törvénykönyve szempontjából.

A válasz az, hogy igen, otthoni munkavégzés (home office) esetén is érhet munkahelyi baleset. A munkáltató felelőssége kiterjed azokra a balesetekre is, amelyek a munkavállalót otthoni munkavégzés közben érik, amennyiben azok a munkavégzéssel összefüggésbe hozhatók.

Fontos, hogy a munkáltató köteles kivizsgálni a bejelentett baleseteket, és munkabaleseti jegyzőkönyvet kell készíteni róla home office, vagy távmunka esetén is. Ha a munkáltató nem tekinti munkabalesetnek a bejelentett esetet, akkor ezt jeleznie kell a munkavállalónak, és tájékoztatnia kell a jogorvoslati lehetőségekről is.

A munkáltató ellenőrizheti a munkavégzés feltételeit az otthoni munkavégzés helyszínén, de ezt diszkréten, a munkavállaló és a háztartásában élők kímélésével, előzetes bejelentés alapján kell végeznie.

A munkavédelmi törvény szerint munkabalesetnek azt a balesetet tekintjük, amely munka közben vagy azzal összefüggésben történik.

Távmunkánál a munkáltató és a munkavállaló közösen meghatározzák, hogy:

  • milyen munkát végez a munkavállaló,
  • és pontosan hol (például egy kijelölt szoba vagy sarok a lakásban).

Fontos, hogy ez a munkaterület egyértelműen be legyen határolva – például „az íróasztalnál a dolgozószobában" vagy „az étkezőben kijelölt munkaterületen".

Ha a dolgozót a kijelölt munkaterületen éri baleset munka közben (például elcsúszik a szék mellett), akkor ez munkabalesetnek minősül, mert a munkavégzés során történt.

Nem számít munkabalesetnek, ha valaki munka közben feláll és:

  • kimegy a konyhába kávét főzni,
  • elmegy a fürdőszobába,
  • kilép a kertbe, és ott történik vele baleset.

Ez azért van, mert ezek a terek már nem tartoznak a munkáltató felelősségi körébe, hanem a munkavállaló saját otthonának részei, amelyekért ő maga felel.

Ha a baleset valamilyen munkaeszköz használata közben történik (pl. számítógép, szerszám), akkor a törvény előírja, hogy azt az eszközt azonnal soron kívüli ellenőrzésnek kell alávetni, hogy kiderüljön, nem volt-e hibás vagy veszélyes.

Munkahelyi baleset, üzemi baleset - a megoldás váratlan helyzetekre

A munkahelyi balesetek sajnos még a legbiztonságosabb munkakörnyezetben is előfordulhatnak. A társadalombiztosítás keretén belül igényelhető baleseti egészségügyi szolgáltatások esetében előfordulhat, hogy az üzemi baleset elszenvedője nem kapja meg időben a támogatási jogosultságot igazoló határozatot.

Ebben a helyzetben eleinte ő neki kell fizetnie a felépüléshez szükséges eszközöket, gyógyszereket, kezeléseket (viszont ezek árait maradéktalanul vissza is kapja).A szerencsésebbek időben hozzájutnak a határozathoz, melyet később az összes baleseti egészségügyi szolgáltatás alkalmával felmutathatnak, amit így térítés nélkül vehetnek igénybe.

A megfelelő balesetbiztosítás nemcsak megbízható anyagi segítséget jelent, hanem lelki megnyugvást is nyújt mind a munkavállalónak és munkáltatónak egyaránt. Érdemes megismerni a lehetőségeket, és olyan biztosítást választani, amely a legjobban illeszkedik az adott munkakörhöz és kockázatokhoz.

Hasznos volt a cikkünk?

Ha érdekesnek vagy hasznosnak találtad a cikkünket akkor iratkozz fel a hírlevelünkre.

Kapcsolódó cikkek