Amennyiben az ingatlanra egy bank vagy hitelintézet (finanszírozó) jelzálogjoga van bejegyezve, a finanszírozó előírhatja, hogy úgynevezett hitelfedezeti záradék jelenjen meg a lakásbiztosítási szerződésen. A kötés folyamatában nincs eltérés, de amikor a rendszer felteszi a kérdést, hogy szükséges-e hitelfedezeti záradék, akkor az igent kell kiválasztani. A záradék szükségességét és a hitel adatait a biztosítóválasztás után kell majd rögzíteni. Ez alapján a biztosító záradékkal látja el a biztosítást, melyről igazolást ad ki. Ilyenkor a biztosító bizonyos összeghatár feletti (jellemzően 300 000 Ft) károknál elsődlegesen a hitelintézet felé fizet a tartozás erejéig és csak a fennmaradó kifizetést teljesíti a lakásbiztosítás szerződőjének.
Általában a lakásbiztosítást a biztosítási évfordulót megelőző 30. napig lehet felmondani, illetve az évfordulón másik biztosítótársasághoz átkötni. A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosításokat (MFO) minden naptári negyedévfordulóra is fel lehet mondani. 2024-től pedig már minden évben március 1 és 31 között is lehetséges a határozatlan időre szóló szerződések felmondása évfordulótól függetlenül (akár MFO szerződés, akár nem). Ezeken kívül természetesen a lakásbiztosítás bármikor felmondható érdekmúlás okán, például ha az ingatlant eladtad.
Lakásbiztosítási szerződés megkötésénél a biztosító nem vizsgálja a meglévő vagyonvédelem színvonalát – kivéve azokat az egyedi eseteket, amikor az ingatlanban szemlét is tart a biztosító szakértője. Ennek oka, hogy mindegyik biztosító lakásbiztosítási feltétele meghatározza, hogy betöréses lopás esetén mekkora kártérítési limitig térít, figyelembe véve a kár időpontjában meglévő és megfelelően üzemeltetett mechanikai és elektronikai védelmet (zárak, rácsok, riasztók, stb.).
Bárki, aki a vagyontárgy megóvásában érdekelt (tulajdonos, résztulajdonos, bérlő, finanszírozó) vagy azt ilyen személy javára köti. Utóbbi esetben a tényleges érdekeltnek biztosítottként kell szerepelnie a szerződésben.
A lakásbiztosítási szerződés időtartama határozatlan. A szerződést a biztosítás évfordulójakor lehet felmondani, de természetesen a szerződés megszüntethető abban az esetben is, ha az érdekviszony már nem áll fenn, például az ingatlan eladása esetén. Évfordulóra a biztosítónak is joga van felmondani a szerződést, melyről minden esetben írásban értesíti a szerződőt.
Igen, a kötési folyamatban lehetőséged van megjelölni, hogy az ingatlan építés alatt áll, így a biztosítás az építésre vonatkozó kiegészítésekkel és záradékokkal jön létre. Ugyanez érvényes az átépítés vagy nagyobb felújítás alatt álló ingatlanokra. Nem minden biztosító vállalja az építés alatt álló ingatlanokat, és a díjak is eltérhetnek a kész lakásokétól.
Az indexálás az infláció ellensúlyozását szolgáló értékkövetési módszer, mellyel a biztosítók az inflációnak megfelelően évente kiizgatják a fedezetek összegét és a hozzájuk tartozó díjat. Így a jövőben is mindig a kellő biztosítási védelem áll a rendelkezésedre.
Bérlőként elsősorban az ingóságaidat érdemes biztosítanod, hiszen az a te tulajdonod. De érdemes figyelembe venni, hogy a bérelt ingatlanban keletkezett/okozott károkkal kapcsolatban helyreállítási kötelezettséged állhat fenn. Ilyen esetben az ingatlanra is kiterjedő védelem szükséges, és minden esetben javasoljuk a kellő felelősségbiztosítási fedezetet is.
Az egyéni lakásbiztosításunkat sokkal jobban testre szabhatjuk, hiszen csak a mi lakásunkra vonatkozik. Javasoljuk a társasházbiztosításokat kiegészítő egyéni biztosítások megkötését, ezekben mind az ingatlanunk mind az ingóságaink valóban szükséges fedezetét tudjuk megjelölni, így alakítható ki a legteljesebb biztosítási védelem. Ugyanazt a kárt nem fizetheti ki mindkét biztosítás (nem „gazdagodhatunk” a káron), viszont nagyszerűen kiegészítik egymást, fedezve a valós károkat.
Ez a lakásbiztosítási típus a Magyar Nemzeti Bank kritériumainak megfelelő biztosításokat foglalja magában, amelyek a leggyakoribb káresetekre és kockázatokra optimalizáltak, pontról-pontra összehasonlíthatók és a szerződés teljes tartama alatt egyszerűsített és digitális ügymenetet tesznek lehetővé. A Magyar Nemzeti Bank szélesebb körű tájékoztatása a https://www.mnb.hu/mfo linken érhető el. A Coverme kínálatában az MFO termékeket mindig megjelöljük, ezzel segítve a tájékozódást.