Megújuló energiaforrások használata az otthonodban - hogyan befolyásolják a lakásbiztosításod fedezeteit

VB
Visky Boglárka Frissítve: 2025.03.28.
Megújuló energiaforrások használata az otthonodban - hogyan befolyásolják a lakásbiztosításod fedezeteit
Forrás: unsplash

Akár napelemes rendszer, hőszivattyú, akár hűtő-fűtő klíma mellett tesszük le a voksunkat, biztosítási szempontból egyrészről számolni kell otthonunk értékének növekedésével, elkerülve az alulbiztosítottságot, illetve ezeket a berendezéseket kár is érheti, így érdemes olyan biztosítást választani, ami ezekre is fedezetet nyújt.

Megújuló energiaforrások előnyei és fajtáik

Hazánkban a legelterjedtebb megújuló energiaforrás lakossági felhasználás esetében a napenergia és a geotermikus energia.

Otthonunk energiafogyasztása nemcsak az ökológiai lábnyomunk tekintetében fontos tényező, de a családi költségvetés alakulását is jelentősen befolyásolja. A kezdeti beruházás összköltsége kifejezetten magas - akár napelem rendszerekről, akár hőszivattyú telepítéséről beszélünk - a megtérülési idő eltérő lehet, ám a statisztikai adatok azt mutatják, hogy egyre többen vállalják otthonuk energiahatékonyságát célzó korszerűsítését és nyitnak a megújuló energiaforrások felé. Beszerzésük értéknövelő beruházás, és a havi kiadások is jelentősen csökkenhetnek.

A napenergia az egyik legelterjedtebb megújuló energiaforrás a családi házak körében. Egy átlagos ingatlan esetében a napelemek telepítése nagyjából másfél millió forintba kerül minőségi rendszerek esetében. Erre akár állami támogatás is igényelhető.

A hőszivattyú olyan energiatakarékos berendezés, amely a saját környezetéből, mely lehet levegő, víz vagy talaj, nyeri ki a hőt, és azt áram segítségével egy magasabb hőmérsékletű közegbe szállítja. Fűtésre, hűtésre, valamint meleg víz előállítására is használható.

Hogyan befolyásolja a lakásbiztosítás alakulását az otthonunk korszerűsítése, napelemes rendszer, hőszivattyú, vagy klíma telepítése

Fontos tudni, hogy lakásbiztosítás esetén a biztosítók nem az ingatlan forgalmi, hanem újjáépítési értékét veszik alapul káresemény bekövetkezése esetén. Tehát, ha kár éri ingatlanunkat, akkor az számít, hogy mennyibe kerülne újra felépíteni azt, nem pedig az, hogy a piacon milyen eladási értékkel bír. Ingóság tekintetében ez az újrabeszerzési érték, tehát a sérült, vagy megsemmisült vagyontárgyak ismételt beszerzésére vonatkozik.

Napelemet, vagy hőszivattyút telepíteni értéknövelő beruházás, így ha a korszerűsítést azután végeztük, hogy biztosítást kötöttünk a házra, akkor érdemes a fedezeteket ehhez igazítani, annak érdekében, hogy elkerüljük az alulbiztosítottság csapdáját.

Kalkulálj a CoverMe-vel, keresd meg a számodra legmegfelelőbb lakásbiztosítást megújuló energetikai eszközeidre és ingatlanod védelmére!

Melyik biztosító milyen fedezeteket kínál napelemes rendszerekre, hőszivattyúra, klímára

A napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk és azok tartószerkezetei, kiegészítői, tartozékai magas értéket képviselnek, és azok az elemek, amik kültéren vannak telepítve, jelentősen ki vannak téve az időjárás viszontagságainak.

Általánosságban véve a napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk és tartozékaik az épület részeként mindazon kockázatra biztosítottak, amelyekre az épület is, mint például tűzkár, viharkár, jégverés következtében fellépő károk. Ebben az esetben arra kell ügyelni, hogy az épületre meghatározott biztosítási összeg szerepeljen a napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk, klímák értékére is, különben felléphet a már fentebb említett alulbiztosítottság. Töréskárokra, vandalizmusra és lopáskárokra általában a kiegészítő szolgáltatásban meghatározott összegig nyújtanak fedezetet a biztosítók.

Bár a napelem és klíma gyártók is vállalnak garanciát termékeikre, az csak a meghibásodásra vonatkozik. Ha a jégeső megrongálja a napelem paneleket, vagy a hőszivattyú, klíma kültéri egységét, akkor az lakásbiztosításunkra tudunk számítani.
Ugyanakkor biztosítóként eltérhet, hogy milyen fedezet és biztosítási összeg vonatkozik arra, ha a napelem panelben kárt tett a jégeső, vagy arra, ha idegenek kárt tettek a klíma, vagy egyéb berendezés kültéri egységében.

Ha hitel felvételére van szükségünk a napelemes, vagy hőszivattyús rendszer telepítésére,vagy állami támogatást igényeltünk akkor a bank egészen biztosan kérni fogja a biztosítás megkötését, hiszen feltétele a hitel megkötésének.

Ha a napelem inverter és az akkumulátor a pincében kerül elhelyezésre, akkor fontos, hogy a pince is biztosítva legyen (például, ha nagy mennyiségű csapadék zúdul le, és elönti a pincét), illetve figyelni kell ebben az esetben a kármegelőzésre is (tehát ezek a berendezések ne közvetlenül a talajon álljanak).

A biztosításunk csak abban az esetben nyújt teljes körű védelmet, ha a paneleket és a szerelvényeket szakemberek szerelték fel. Ha kár esetén (pl. az egyik panel egy vihar során leszakad) esetleg bebizonyosodik, hogy a szakszerűtlen szerelési munkák miatt következett be a káresemény, akkor a biztosító megtagadhatja a szolgáltatást!

Ha ingatlanunk rendelkezik vagyonvédelemmel (kamera, riasztó) akkor kedvezőbb feltételekkel tudjuk megkötni a biztosításunkat. Fontos tudni, hogy ezek kiépítését csak a MABISZ által jóváhagyott szakemberek végezhetik.

Alfa Oké és Kupola Lakásbiztosítás

Az Alfa biztosító választható kiegészítő fedezete megtéríti azokat a károkat, amik a biztosított épületek tetőszerkezetén vagy homlokzatán az előírásoknak és szabványoknak megfelelően rögzített napkollektorokban és napelemekben, hőszivattyúkban az alapbiztosítási eseményekkel (viharkár, tűzkár, vízkár, robbanás, stb.) összefüggésben keletkeztek, illetve téríti a vandalizmussal, eltulajdonítással kapcsolatos károkat, valamint az egyéb okból bekövetkező törés és repedés kárait is, külön díj megfizetése ellenében.

Biztosítási eseménynek minősülnek továbbá a biztosított épületeken, valamint az építmények külső felületén, vagy talajhoz rögzített, szabadban lévő épület-felszerelés tárgyakban, klíma kültéri egységében (vezetékek, berendezések), hőszivattyúban, elektromos autó töltőoszlopában keletkezett károk. A biztosító kockázatviselése nem terjed ki a napelemek, napkollektorok gyártási, szállítási, vagy telepítési hibájávál összefüggésbe hozható törés, repedés káraira.

Allianz Összhang és Otthonom lakásbiztosítás

Az Allianz Otthonom lakásbiztosításban biztosítható vagyoncsoportként szerepel a napelem, napkollektor, külön biztosítási összeggel megjelölve, az Allianz Összhang Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosításban az épület vagyoncsoport biztosítási összegén belüli tétel.

Az Allianz Összhang otthonbiztosítás esetében az alapcsomag biztosított vagyontárgyai közé tartozik (épület vagyoncsoport részeként) a napelem, napkollektor, hőszivattyú. Az épületekre kötött biztosítási fedezet kiterjed az adott épület az épülettartozékokra, épületberendezésekre, valamint az elektromos autó töltőoszlopára is.

Az épületekre kötött biztosítási fedezet kiterjed az adott épület épületüvegezéseire, épülettartozékaira, a felszerelt és üzembe helyezett épületberendezéseire, a biztosított épület(ek) tetőszerkezetén vagy homlokzatán illetve a biztosított telken az előírásoknak és szabványoknak megfelelően rögzített, az épület fűtését, hűtését, energia- vagy használati melegvíz ellátását szolgáló napelemekre, napkollektorokra, hőszivattyúkra is. Fontos, hogy a szerződéskötés során a főépület biztosítási összegét úgy határozzuk meg, hogy a napelem, napkollektor, klíma, hőszivattyú értékét is foglalja magába.

Union lakásbiztosítás

Az épület vagyoncsoporthoz tartoznak a gépészeti berendezések, napkollektorok, napelemek, épületen belül telepített elektromos autó gyorstöltő, azok vezetékei, tartozékai. Az alapcsomag fedezetei nem vonatkoznak rá (vízkár, jégverés, hónyomás, stb.), csak külön díj ellenében.

Biztosítási eseménynek minősül, de külön díj megfizetése ellenében téríti a biztosító a napkollektorokban, napelemekben az alap biztosítási eseményekből bekövetkező törés- és repedéskárát, tovább a biztosított épületek tetőszerkezetén vagy 3 m feletti homlokzati felületen elhelyezett napelemekben vandalizmussal, eltulajdonítással okozott károkat. Azonban ha a napkollektorban a gyártási, telepítési, vagy szállítási hiba következtében keletkezett kár, azt a biztosító nem téríti meg.

Gránit Házmester lakásbiztosítás

Az épülettartozékok, épületberendezések, napkollektorok, napelemek, hőszivattyúk az épület vagyoncsoport részeként biztosíthatóak.

A biztosító külön díj ellenében megtéríti az építés, felújítás alatt álló ingatlanokban a felújításhoz szükséges építési anyagokban keletkező károkat is, ez vonatkozik a hőszivattyú, napelem, napkollektor rendszerelemeire is. Az alapbiztosítás biztosítási eseményi közül a következőkre terjed ki: tűz, robbanás, villámcsapás, villámcsapás másodlagos hatása, vihar, felhőszakadás, jégverés, hónyomás, árvíz, földrengés, ismeretlen jármű, légi jármű ütközése, vízkár, betöréses lopás, besurranás, rablás, rongálás, vandalizmus, felelősségbiztosítás.

A klímabrendezés biztosítása választható kiegészítő a Gránit Házmester biztosítási termékében méghozzá 100 000 forintos limithatárig.

Signal Otthonbiztosítás

Biztosítható vagyontárgyak körébe tartozik az épület /építmény vagyoncsoporton belül a határoló falakon kívüli épületgépészeti berendezések, amelyek tartósan rögzítettek. Ebbe a kategóriába sorolhatóak a napelemek, napkollektorok, hőszivattyúk, klímák kültéri egysége.

Külön megállapodással, kiegészítő többletszolgáltatásként, az alapbiztosításon felül biztosítási eseménynek minősül a napelemek, hőszivattyúk törése, vagy vandalizmussal, eltulajdonítással okozott kár.
A napkollektorok esetében bővített üvegbiztosítás átalánybiztosítás fedezet alapbiztosításhoz való hozzá kapcsolásához is van lehetőség (külön díj ellenében)

Gyártási, szállítási, vagy telepítési hibával összefüggő károkra nem nyújt fedezetet a biztosítás.

K&H Lakásbiztosítás

A napelem, napkollektor, hőszivattyú a biztosítható vagyontárgyak körébe tartozik épülettartozékként, ha az épülethez szilárdan rögzített, illetve építményként, ha az épülettől külön áll.

A biztosítási fedezet kiterjed a biztosított tulajdonában lévő, biztosított épületekre és építményekre felszerelt, üzembe helyezett napkollektorok és napelemek vandalizmus káraira.

Uniqua HomeGuard lakásbiztosítás

Megújuló energia hasznosító berendezések (napkollektorok, napelemek, hőszivattyú) és a hozzájuk csatlakozó vezetékek, szerelvények, berendezések az alábbiak szerint biztosítottak az alap csomagban 1 000 000 Ft erejéig míg a médium és prémium csomagban az Épület mértékéig.
Épület vagyoncsoporton belül biztosítható épületgépészeti tartozékként a klíma.
A biztosítási eseménynek tekinthető az Uniqua termékfeltételei szerint a biztosított lakóépülethez/lakáshoz tartozó, az épületen, vagy annak telkén elhelyezett, műszaki szabványoknak megfelelően telepített napkollektor, napelem, hőszivattyú rendszerekben keletkezett károk.

Hőszivattyú, napelem, napkollektor, elektromos autó töltőoszlop, klíma biztosítása - alaposan nézzük át a termékfeltételeket

Nem csak biztosítóként, de biztosítón belül termékenként is eltérhetnek a termékfeltételek, így érdemes alaposan utána járni a témának, hiszen nagyértékű beruházásról van szó, így kár esetén komoly anyagi veszteséget is realizálhatunk. Ha kifejezetten napelem biztosítás témában tájékozódnál, akkor olvasd el a Napelem biztosítás című bejegyzésünket.

Hasznos volt a cikkünk?

Ha érdekesnek vagy hasznosnak találtad a cikkünket akkor iratkozz fel a hírlevelünkre.

Kapcsolódó cikkek