Biztosítás kullancs okozta veszélyekre

VB
Visky Boglárka Frissítve: 2025.05.15.
Mi a különbség az élet- és a balesetbiztosítás között?
Forrás: unsplash

Nem kell fekete öves, illetve túrabakancsos természetjárónak lenni ahhoz, hogy az ember összefusson ezekkel a rendkívül kellemetlen kis élőlényekkel: a kullancsokkal. Sajnos a találkozás velük nem veszélytelen, megannyi súlyos betegség előidézői lehetnek. Jó tudni, hogy számos balesetbiztosítás kiterjed a kullancs csípés okozta bénulásra, illetve a szövődményes kullancscsípésre is.

Mi az a kullancs és miért veszélyes?

A kullancsok vérszívó, úgynevezett ektoparazita állatok. Előszeretettel szívják nem csak az állatok, de az emberek vérét is. Megjelenésük különböző okok miatt egyre gyakoribb. Megbújnak az aljnövényzetben, nádasban, avarban, kedvelik a magas páratartalmú helyeket, árnyas erdőket, vízpartokat. A városban sem vagyunk biztonságban tőlük. Minden nagyobb parkban vagy zöldterületen, de akár a saját kertünkben is összefuthatunk velük sajnos.

A kullancscsípésnek súlyos következményei lehetnek: nemcsak a Lyme-kór és a vírusos agyhártyagyulladás jelenthet veszélyt, hanem akár idegrendszeri bénulás is kialakulhat. Ezeknek a betegségeknek ráadásul a szövődményei is rendkívül veszélyesek, súlyos kardiológiai elváltozásokat is okozhatnak.

A Lyme-kór évekig lappanghat, tünetei között szerepel a jellegzetes bőrgyulladás, nem múló magas láz, izületi fájdalom is. Ezek a tünetegyüttesek sokszor hasonlítanak egy makacs influenzához, emiatt sokszor nem veszik elég komolyan a figyelmeztető jeleket, főleg ha a csípés észrevétlen maradt, vagy sokkal később jelentkeznek a tünetek és már nem is emlékszünk, hogy kullancs volt bennünk.

A globális felmelegedés hatására a kullancsok aktivitási időszaka kitolódott: már kora tavasszal és egészen késő őszig aktívak lehetnek. Emellett olyan területeken is megjelentek, ahol korábban nem voltak jellemzőek, például magasabban fekvő régiókban. Ezzel párhuzamosan nő az esetszám, amikor a kullancsok által terjesztett kórokozók – mint a Borrelia burgdorferi vagy a TBE vírus – súlyos betegséget okoznak.

Fontos megemlíteni, hogy nem maga a kullancs okozza a betegségeket, hanem a bélrendszerében élő baktériumok, egysejtűek, vírusok, melyek a vérszívás során jutnak be a megtámadott szervezetbe. Észrevétlenül mászik az emberre, és mivel a vérszívás alatt egyfajta érzéstelenítőt juttat a sebbe, csípése teljesen fájdalommentes. Ezért nehezen észlelhető, és pont ebben rejlik a legnagyobb veszélye.

Nézd meg a balesetbiztosítási ajánlatokat a CoverMe-n.
Kalkulálj és köss balesetbiztosítást online!

Kullancs okozta bénulás és szövődményes kullancscsípés: mikor térít a biztosító?

A balesetbiztosítás olyan biztosítási forma, amely egy váratlan, külső hatás okozta testi sérülés esetén térít – legyen az csonttörés, égés vagy akár maradandó egészségkárosodás. Egyes balesetbiztosítások azonban kiterjednek olyan ritkább, de súlyos következményekre is, mint a kullancscsípés okozta bénulás, illetve a szövődményes kullancscsípés, mely vírusos agyburok- és/vagy agyvelőgyulladás, továbbá a Lyme-kór azon esetei, melyek kardiológiai és/vagy neurológiai szövődményekkel járnak.

Fontos tudni, hogy nem minden balesetbiztosítás tartalmazza automatikusan a fertőző csípésekből eredő károsodások térítését. Ugyanakkor léteznek olyan konstrukciók, ahol például a kullancs által okozott bénulás – ha maradandó egészségkárosodással jár – a biztosítási események közé tartozhat. Ilyen esetekben a biztosító a káresemény súlyosságától függő összeggel térít, illetve fedezheti a rehabilitációs költségeket is.

Mely biztosítók térítenek kulancscsípéssel összefüggő biztosítási események esetén?

A CIG BajTárs balesetbiztosítása a biztosítottnak a kockázatviselési időszakban bekövetkező kullancscsípésével ok-okozati összefüggésben, a kullancscsípés, mint baleset időpontjától számított egy éven belül kialakuló, végleges bénulását tekinti biztosítási eseménynek.

Biztosítási összegek:

  • Alap csomagban: 6 000 000 forint
  • Emelt csomagban: 7 000 000 forint
  • Prémium csomagban: 8 000 000 forint
  • Gyermek csomag (önállóan nem köthető) : 4 000 000 forint

Az Uniqua Puzzle esetében az minősül biztosítási eseménynek ha a kockázatviselés ideje alatt kullancscsípés következményeként Lyme-kór vagy vírusos agyvelőgyulladás lép fel, melynek következtében a biztosítottnál végleges bénulás alakul ki.

Biztosítási összegek:

  • Bázis csomagban: 500 000 forint
  • Standard csomagban: 1 000 000 forint
  • Optimum csomagban: 2 000 000 forint
  • Gyerek csomagban: 2 000 000 forint

A CIG BajTárs és az Uniqua Puzzle biztosítása tehát kullancs okozta bénulás esetén térít.

Az Alfa Biztosító a szövődményes kullancscsípést tekinti biztosítási eseménynek, tehát azok az esetek tartoznak ide, amik a biztosítás tartama alatt, kullancscsípés következtében kialakuló:

  • vírusos agyburok- és/vagy agyvelőgyulladás, illetve
  • a Lyme-kór azon esetei, melyek kardiológiai és/vagy neurológiai szövődményekkel járnak.

Amennyiben vírusos agyburok- és/vagy agyvelőgyulladás vagy Lyme-kór esetén ahhoz kapcsolódóan a diagnózist követő 3 hónapon túl neurológiai tünetek tapasztalhatók, vagy Lyme-kórhoz kapcsolódóan a diagnózist követő 2 éven belül rendszeres gyógyszerszedést és rendszeres kardiológiai gondozást igénylő kardiológiai szövődmények alakulnak ki, akkor az Alfa Biztosító a szövődményes kullancscsípésre vonatkozó aktuális alap biztosítási összeg tízszeresét fizeti ki. Ha a szövődményes kullancscsípés a biztosított halálát okozza a diagnózist követő egy éven belül, akkor a Biztosító a szövődményes kullancscsípésre vonatkozó aktuális alap biztosítási összeg ötszörösét fizeti ki.

Az Alfa Family Maxi csomagja szövődményes kullancscsípés esetén 50 000 forintot, a Gyerek Opti 20 000 forintot, a Gyerek Maxi 35 000 forintot fizet.

Mire figyeljünk balesetbiztosítás kötésekor?

Ha valóban szeretnénk biztonságban tudni magunkat és családunkat a kullancscsípésekből eredő súlyos következmények ellen, a következő szempontokra érdemes figyelni biztosításkötéskor:

  • Tartalmazza-e a biztosítás a fertőző kullancscsípések utáni következményeket?
  • Mekkora a térítési összeg maradandó egészségkárosodás esetén?
  • Van-e térítés rehabilitációra, gyógyászati segédeszközökre?
  • Kiterjed-e a biztosítás gyerekekre is, akik gyakran játszanak természetes környezetben, és fokozottan ki vannak téve a kullancscsípés veszélyeinek?

Megelőzés + biztosítás = valódi biztonság a kullancsok ellen

A kullancsok elleni védekezés első lépése természetesen a megelőzés: zárt ruházat, kullancsriasztó szerek, rendszeres átvizsgálás kirándulás után. Azonban a teljes biztonság érdekében érdemes olyan balesetbiztosítást is kötni, amely ezeknek a nem mindennapi, de annál súlyosabb következményeknek az anyagi vonzatát is enyhíti.

Használd a CoverMe balesetbiztosítás kalkulátorát, néhány kattintással összehasonlíthatod az ajánlatokat, így biztosan a legjobb balesetbiztosítást fogod megkötni!

Hasznos volt a cikkünk?

Ha érdekesnek vagy hasznosnak találtad a cikkünket akkor iratkozz fel a hírlevelünkre.

Kapcsolódó cikkek